Czy jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczyciela wlicza się do podstawy "trzynastki" za rok 2009?
Dodatek uzupełniający nie wchodzi w skład wynagrodzenia przyjmowanego za podstawę obliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Dodatek uzupełniający na gruncie pragmatyki nauczycielskiej jest wynagrodzeniem o wyjątkowym charakterze. Dodatek uzupełniający nie jest "typowym" składnikiem wynagrodzenia nauczycieli ani też innym świadczeniem wynikającym ze stosunku pracy. Z tego względu nie został uwzględniony w treści art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN. Występuje tylko w sytuacji, kiedy organ prowadzący szkołę w drodze analizy ustalił kwotę różnicy między wydatkami faktycznie poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w tym roku a iloczynem średniorocznej liczby nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 KN, ustalonych dla danego roku (art. 30a ust. 2 KN).
Dodatek uzupełniający nie przysługuje nauczycielowi w związku z nieosiągnięciem przez tegoż nauczyciela średnich wartości wynagrodzenia w ramach jego stosunku pracy, tylko w związku z nieosiąganiem tychże średnich wartości w skali organu prowadzącego. Dodatek uzupełniający nie jest więc związany wprost ze stosunkiem pracy konkretnego nauczyciela (tak jak dodatek funkcyjny, stażowy, za warunki pracy itp.), lecz z faktem wystąpienia kwoty różnicy, o której była mowa powyżej. Z tego względu dodatek ten nie został również uwzględniony jako składnik wynagrodzenia przyjmowanego do obliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego, czyli tzw. "trzynastki".
Zgodnie z treścią art. 48 KN, nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach i w wysokości określonych w ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080 z późn. zm.) - u.d.w.r. Na podstawie art. 4 ust. 1 u.d.w.r. wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Tak więc dodatkowe wynagrodzenie roczne obliczane jest na zasadach przyjętych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 71, poz. 737 z późn. zm.).

Krzysztof Lisowski