W wywiadzie Piotra Pacewicza z Ireną Dzierzgowską, wiceministrem edukacji w rządzie Jerzego Buzka, prezentowane są rekomendacje dla nowego rządu. Do najpilniejszych spraw należy wysłuchanie głosu środowiska, ustalenie płac nauczycieli nie tylko na najbliższy rok, ale również systemowo na kolejne lata, rozstrzygnięcie problemu emerytur. Trzeba też pilnie zwrócić szkole uprawnienia, odebrane jej przez zmianę ustawy oświatowej. To w samej szkole powinny zapadać decyzje o mundurkach, monitoringu, wyborze programów i podręczników.
W najbliższych latach nastąpi zapewne obniżenie wieku szkolnego. To poważny problem i musi być przemyślany. Trzeba też przywrócić dobre kontakty polskiej edukacji z Europą. Wreszcie konieczne jest dokończenie, a właściwie od nowa przemyślenie całej koncepcji programowej szkoły. I zmiana organizacyjna szkół ponadgimnazjalnych, które powinny się przekształcić w college dla młodych dorosłych.
Prof. Andrzej Janowski, były wiceminister edukacji, podaje gotowy plan działań dla nowego kierownictwa resortu edukacji. Uczyć czterech umiejętności: języków obcych, posługiwania się komputerem, samokształcenia i porozumiewania się z innymi. Wyrównywać szanse edukacyjne i przeciwdziałać wykolejeniu się młodzieży. Od zaraz opracować plan wzrostu wynagrodzeń nauczycieli i zmniejszania liczebności klas. Przygotować długofalowy (15 – 20 lat) plan rozwoju oświaty, każdemu uczniowi i nauczycielowi zapewnić możliwość dysponowania komputerem. Powołać Polski Uniwersytet Otwarty.
Źródło: Gazeta Wyborcza, 31.10.2007
Zdaniem profesora Janowskiego realne szanse na realizację takiego planu stwarzają fundusze unijne. A edukacja zakwitnie tam, gdzie istnieje „kult wiedzy i wykształcenia, poważne zainteresowania, poczucie solidarności z innymi ludźmi oraz chęć podejmowania odpowiedzialności za los społeczności”.