Książka Hanny Gill-Piątek, wydanej przez Krytykę Polityczną nosi tytuł "Bieda. Przewodnik dla dzieci". Mimo że dla dzieci, polscy nauczyciele uznali ją za przewodnik dla siebie.
Dwa tygodnie temu Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił, że rozda te książeczki. Zgłosiło się po nie ponad dwa tysiące nauczycieli.
- Zainteresowanie jest tak duże, że zamówiliśmy od razu scenariusze lekcji u pedagoga - mówi Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka ZNP. Scenariusze są już w internecie.
Według danych OECD prawie dwa miliony dzieci w Polsce cierpi z powodu ubóstwa. Co trzecie dziecko jest niedożywione - wynika z badań SMG/KRC MillwardBrown dla kampanii "Podziel się posiłkiem". Każdego roku z darmowych obiadów w szkołach korzysta ponad milion uczniów. ZNP zrobiło sondaż - wyszło, że co drugie dziecko nie pojedzie na wakacje.
Autorzy polskiego raportu Social Watch 2010 podkreślają, że prawdopodobieństwo życia w biedzie rośnie w naszym kraju wraz z liczbą dzieci w rodzinie i nie jest związane, jak w innych krajach europejskich, z wychowywaniem dziecka przez samotnych rodziców.
- Dzieciom z ubogich rodzin jest wstyd, że rodziców nie stać na kupno gadżetów czy ciuchów, jakie mają rówieśnicy. W świecie silnie kreowanych przez media potrzeb konsumpcyjnych to nie dziwi. Ale dlatego właśnie w szkole trzeba o tym rozmawiać - mówi Aleksandra Denst-Sadura, trenerka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, autorka scenariuszy lekcji o biedzie napisanych do książki.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 4.06.2011 r.