Od 1 września, ale...
Chodzi o kontrowersje wokół stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. poz. 649), które wchodzi w życie 1 września 2017 r.
Część ekspertów zajmujących się prawem oświatowym ma zatem wątpliwości, czy należy je stosować także do arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2017/2018, skoro trzeba je przygotować w kwietniu - czyli na kilka miesięcy przed wejściem w życie przepisów. Pojawiły się nawet głosy, że uwzglęnienie nowych przepisów w arkuszu organizacyjnym da zwalnianym nauczycielom podstawy do kwestionowania decyzji dyrektora przed sądem pracy.

Arkusz organizacyjny 2017: więcej danych do wpisania>>

MEN: arkusz na nowych zasadach
Takich wątpliwości nie ma resort edukacji, który potwierdza, że nowe rozporządzenie ma zastosowanie do arkuszy organizacyjnych na przyszły rok szkolny. Argumentuje, że wynika to wprost z ustawy - Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe.
Artykuł 307 tej ustawy, stanowi, że czynności podejmowane na rok szkolny 2017/2018 i następne lata szkolne dotyczące organizowania i prowadzenia kształcenia, wychowania i opieki w jednostkach organizacyjnych systemu oświaty, oraz realizowania zadań oświatowych w tych latach szkolnych, są podejmowane zgodnie z przepisami ustawy - Prawo oświatowe oraz ustawy - Karta Nauczyciela i ustawy o systemie oświaty w brzmieniu nadanym tą ustawą, a także zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie tych ustaw, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.  Ustęp drugi tego przepisu umożliwia podjęcie  działań dotyczących roku szkolnego 2017/2018 i następnych lat szkolnych w oparciu o nowe przepisy oświatowe. Według resortu edukacji to wystarczające uzasadnienie dla stosowania nowych przepisów.
Jak podkreślają eksperci LEX Prawo Oświatowe - mimo wątpliwości - linia ta prezentowana jest również przez organy nadzoru pedagogicznego. Wyjaśnienia MEN>>

Arkusz organizacyjny: błędy w dokumencie powodem jego niezatwierdzenia>>

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów