1. Złożenie wniosku
W celu zarejestrowania urządzenia technicznego należy złożyć do Oddziału UDT wniosek o przeprowadzenie badania/zmianę danych urządzenia podlegającego dozorowi technicznemu/eksploatującego.
Do wniosku należy dołączyć dwa komplety dokumentacji urządzenia (w języku polskim) dla każdego ze zgłaszanych urządzeń.
Lista formularzy UDT >>
2. Weryfikacja
Właściwy Oddział UDT rozpatrzy wniosek bez zbędnej zwłoki. Po uzupełnieniu ewentualnych braków, inspektor UDT przystąpi do badania odbiorczego. W celu przeprowadzenia badania, inspektor UDT uzgodni ze zgłaszającym termin i miejsce badania oraz poda wymagania odnośnie sposobu jego przygotowania.
3. Badania odbiorcze
Celem badania jest potwierdzenie, że urządzenie może być przekazane do bezpiecznej eksploatacji. Badanie odbiorcze jest wykonywane przez Inspektora UDT w obecności przedsiębiorcy eksploatującego urządzenie techniczne.
4. Decyzja
Pozytywny wynik badania pozwoli Inspektorowi UDT na wydanie decyzji zezwalającej na eksploatację urządzenia. Na podstawie wydanej decyzji zostanie założona księga rewizyjna urządzenia, w której przechowuje się zbiór protokołów danego urządzenia – sposób jej dostarczenia zostanie uzgodniony.
Urządzenie zostanie zarejestrowane w ewidencji.
Rejestracja urządzenia, a także badania odbiorcze i kontrolne odbywają się w miejscu eksploatacji urządzenia.
Badanie jest płatne!
Pamiętaj! Urządzenia techniczne objęte dozorem technicznym nie mogą być eksploatowane bez decyzji zezwalającej na eksploatację.
Po badaniu, na urządzenie naklejana jest zielona naklejka UDT – jest informacją dla użytkowników o pozytywnym wyniku przeprowadzonego badania i terminie następnego obowiązkowego badania technicznego.
Opracowanie: Ewa Saj
Źródło: UDT