Według statystyk, co roku w Unii Europejskiej w następstwie wypadków przy pracy umiera 8900 osób, co trzy i pół minuty umiera jedna osoba z przyczyn związanych z pracą, a co cztery i pół sekundy jakiś pracownik w UE ulega wypadkowi, powodującemu, że musi on pozostawać w domu przynajmniej przez trzy dni robocze. Wskutek chorób zawodowych w UE umiera rocznie 142.400 osób, a prawie jedną trzecią z tych zgonów powodują substancje niebezpieczne, z którymi dochodzi do kontaktu podczas pracy, z czego przyczyną 21.000 zgonów jest azbest.
Europejskie organizacje i przedsiębiorstwa międzynarodowe łączą siły na rzecz promowania bezpiecznych i zdrowych miejsc pracy. Dziewięć ogólnoeuropejskich organizacji zgłosiło się do pierwszej grupy oficjalnych partnerów kampanii "Zdrowe miejsca pracy" zorganizowanej przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA). Agencja ściśle współpracuje z Europejską Fundacją na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy oraz urzędem statystycznym UE – Eurostatem – w celu uzyskania jasnego obrazu sytuacji w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia w pracy w UE. Agencja koncentruje się na ocenie zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa, jej celem jest również ograniczenie liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Pilnie potrzebna jest poprawa sytuacji w tym obszarze. Wystarczy wziąć pod uwagę dane podane na wstępie.
Wśród organizacji uczestniczących w kampanii znajdują się europejskie federacje pracodawców i pracowników, międzynarodowe przedsiębiorstwa z różnych sektorów przemysłu, platformy badawcze i organizacje pozarządowe. Angażując się w kampanię organizacje te, w szczególności promują ocenę ryzyka jako podstawowy krok w kierunku dobrego zarządzania zdrowiem i bezpieczeństwem w miejscu pracy. - Bezpieczeństwo zaczyna się od każdego z nas – mówi John Rietdveldt, dyrektor wykonawczy ISI - a skuteczna ocena ryzyka ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia przez każdego z nas własnych celów związanych z bezpieczeństwem. Nie przez przypadek troska o dobre samopoczucie jest jedną z podstawowych wartości naszego przedsiębiorstwa. Bezpieczeństwo wszystkich naszych pracowników jest dla nas szczególnie ważne i uważamy, że nawet jeden wypadek, to o jeden za dużo!
Wtóruje mu Henk Vanhoutte, sekretarz generalny Europejskiej Federacji Bezpieczeństwa: - Przeprowadzanie poważnej i stałej oceny ryzyka to jedyny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Stanowi ona podstawę wszelkiego zarządzania zdrowiem i bezpieczeństwem w miejscu pracy, w szczególności jeżeli chodzi o właściwy wybór i wykorzystanie ochron osobistych. To kwestia zdrowego rozsądku, nie tylko obowiązku prawnego.
Jesteśmy bardzo dumni, że tak wiele renomowanych organizacji zdecydowało się pomóc nam w podnoszeniu świadomości w tej ważnej kwestii - powiedział dyrektor EU-OSHA Jukka Takala - Ocena ryzyka ma bowiem kluczowe znaczenie w zapobieganiu wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym. Jest to prawnie obowiązujący wymóg w całej Europie, wciąż istnieją jednak przedsiębiorstwa, które nie przeprowadzają regularnej oceny ryzyka. Znajduje to odzwierciedlenie w danych dotyczących wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Liczby te pokazują, że konieczna jest dalsza poprawa sytuacji, w szczególności w małych i średnich przedsiębiorstwach. Partnerstwo z różnymi organizacjami pozwala nam na dalsze zwiększanie zasięgu naszej kampanii "Zdrowe miejsca pracy" - już w tej chwili jednej z najszerszych na świecie kampanii informacyjnych dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia w pracy. A to dopiero początek, bo jesteśmy w kontakcie z dużo większą liczbą organizacji, które wkrótce do nas dołączą.

 


Na zdjęciu (od lewej): Iwona Hickiewicz – zastępca Głównego Inspektora Pracy, Jukka Takala – dyrektor Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, prof. Danuta Koradecka – dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy i Trygwe Eklund – dyrektor generalny National Institute of Occupational Health w Oslo podczas otwarcia w Polsce kampanii “Mniej dźwigaj”

W praktyce oficjalni partnerzy promują kampanię "Zdrowe miejsca pracy" poprzez swoje kanały informacyjne, rozprowadzają materiały dotyczące kampanii w swoich sieciach i organizują własne działania, takie jak konferencje, warsztaty, sesje szkoleniowe, wydarzenia w mediach czy konkursy na plakat. W zamian otrzymują od EU-OSHA szeroko zakrojoną promocję za pośrednictwem strony internetowej oraz biuletynu, który trafia do ponad 38.000 abonentów. Ponadto każdy uczestnik otrzymuje “certyfikat partnera”, a Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy wyraża mu uznanie, kiedy przedstawia i promuje kampanię wśród zainteresowanych stron na szczeblu UE oraz w mediach.
Kampania "Zdrowe miejsca pracy" na rzecz oceny ryzyka będzie trwała dwa lata (2008/2009). Wspierają ją kolejne prezydencje Unii Europejskiej, Parlament Europejski, Komisja Europejska i europejscy partnerzy społeczni. Dzięki pomocy sieci krajowych punktów centralnych (w Polsce rolę tę pełni CIOP-PIB) w 27 państwach członkowskich UE agencja organizuje setki wydarzeń i działań przez cały czas trwania kampanii.
Głównym celem kampanii jest podnoszenie świadomości odpowiedzialności prawnej oraz znaczenia i praktycznej potrzeby oceny ryzyka zawodowego w miejscu pracy, pokazywanie, w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom, że ocena ryzyka nie musi być skomplikowana ani zbiurokratyzowana i mogą ja przeprowadzić nie tylko specjaliści. Zadaniem kampanii jest promowanie oceny ryzyka metodą “pięciu kroków”, promowanie zaangażowania wszystkich osób obecnych w miejscu pracy oraz popularyzowanie możliwych do wykorzystania dobrych praktyk.
Dane statystyczne nie dają pełnego obrazu sytuacji, ale są istotnym składnikiem wszelkich analiz dotyczących kwestii bezpieczeństwa i zdrowia w pracy. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy gromadzi dane dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w pracy oraz wyniki badań ankietowych przeprowadzanych na całym świecie. Sprawozdania statystyczne Agencji uwzględniają takie obszary, jak wypadki przy pracy, tendencje demograficzne i choroby związane z pracą. Sprawozdania należącego do Agencji Europejskiego Obserwatorium Ryzyka zawierają analizy danych (np. “Hałas w liczbach”) zebranych na szczeblu krajowym i UE oraz opisy implikacji tych danych liczbowych dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.