Karta Dużej Rodziny cieszy się dużym zainteresowaniem. W całej Polsce wystąpiło o nią już ponad 1,3 mln osób. Najwięcej kart zamówiono na Mazowszu – ponad 167 tys., w Małopolsce – ponad 135 tys. oraz na Śląsku – 106 tys. i w Wielkopolsce – ponad 104 tys. Milionową kartę odebrała rodzina z Ciechanowa.
Rodziny mogą korzystać z oferty w prawie 6 tys. miejsc zgłoszonych przez ponad 590 firm i instytucji z całej Polski. Karta zapewnia zniżki przy zakupie jedzenia i kosmetyków, odzieży i obuwia, książek, zabawek oraz paliwa. Obniża także koszty rachunków za usługi telekomunikacyjne czy bankowe. Pozwala na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach.
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód. W ciągu najbliższych lat z karty może korzystać 3,4 mln osób, w tym 2 mln dzieci.
Na początku 2015 roku weszła w życie ustawa, która rozszerza ustawowe zniżki na przejazdy kolejowe dla dorosłych członków rodzin, wprowadza zniżki w opłacie paszportowej, znosi opłaty za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego potrzebnych do wydania KDR oraz zapewnia darmowe wejścia do parków narodowych.
Karta produkowana jest przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Ambasadorem programu jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Źródło: www.mpips.gov.pl, stan z dnia 4 maja 2015 r.