Czy wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego można złożyć pracodawcy jeszcze przed urodzeniem dziecka?
Niezamężna pracownica ma zaplanowane cesarskie cięcie za 2 tygodnie i złożyła już wniosek do pracodawcy o udzielenie jej po macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Dołączyła zaświadczenie lekarskie o dacie planowanego porodu.
Odpowiedź eksperta Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych:
Za dopuszczalne należy uznać jednoczesne złożenie przez pracownicę wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego, a po jego zakończeniu urlopu rodzicielskiego, jeszcze przed urodzeniem dziecka.
Zgodnie z art. 1821d § 1 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy, dalej k.p., urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.
Ty też możesz zadawać pytania ekspertom! Dowiedz się więcej >>
Ustawodawca nie wskazuje daty, od której wniosek może zostać złożony, dlatego też należy przyjąć, że nie ma ograniczenia co do daty, od której pracownik może wystąpić z wnioskiem o udzielenie urlopu rodzicielskiego.
W praktyce, urlop rodzicielski jest udzielany po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, zatem urlop rodzicielski nie może zostać udzielony wcześniej niż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.
Warto dodać, że zgodnie z art. 31 ust. 3 pkt 1 ustawy z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2017 r. poz. 1368 z późn. zm.), miesięczny zasiłek macierzyński w przypadku ubezpieczonej będącej pracownicą, która złożyła wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.