Jak wygląda kwestia wykorzystywania urlopu rodzicielskiego od 2 stycznia 2016 r.?
Pracownica może podzielić sobie urlop rodzicielski na części.
Czy wnioskując o pierwszą część urlopu rodzicielskiego (może ona wynosić 6 tygodni) pracownica może określić, że 3 tygodnie chce wykorzystać „ w naturze” a pozostałe 3 tygodnie chce łączyć z praca zarobkową?
Jak wygląda kwestia udzielania urlopu wypoczynkowego podczas łączenia pracy zarobkowej w urlopem rodzicielskim?
Na przykład pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy zacznie łączyć prace na 1/2 etatu i 1/2 urlop rodzicielski – prawo do urlopu wypoczynkowego nabyła i nabywa na bieżąco w wymiarze dla pełnego etatu.
W przekonaniu firmy wykorzystując urlop wypoczynkowy – wykorzystuje go w wymiarze godzinowym zgodnie z normą 1/2 etatu – czyli 4 godziny.
Czy stanowisko firmy jest właściwe?
Odpowiedź: składając wniosek o pierwszą część urlopu rodzicielskiego w wymiarze 6 tygodni, pracownica może wskazać, że przez 3 tygodnie będzie łączyć urlop rodzicielski z pracą.
Uzasadnienie: zgodnie z art. 1821e ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. We wniosku pracownik określa wymiar czasu pracy i wskazuje okres, w którym zamierza łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego lub jego części z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Nie ma zatem przeszkód, aby pracownica wnioskując o pierwszą część urlopu rodzicielskiego (która nie może być krótsza niż 6 tygodni) określiła, że 3 tygodnie chce wykorzystać „ w naturze” a pozostałe 3 tygodnie chce łączyć z praca zarobkową.
W okresie łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy urlopu wypoczynkowego należy udzielać zgodnie z ogólnymi zasadami, tj. w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą nie wpływa na wymiar urlopu przysługującego pracownikowi (za ten okres pracownik zachowuje prawo do urlopu w dotychczasowym wymiarze). Jeżeli przykładowo pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy uprawniona do 26 dni urlopu będzie łączyć urlop rodzicielski z pracą na ½ etatu, to nie spowoduje to obniżenia wymiaru przysługującego urlopu - pracownicy nadal będzie przysługiwać 26 dni (208 godzin) urlopu. Jeżeli w okresie łączenia urlopu z pracą pracownica będzie świadczyć pracę przez 4 godziny dziennie, za każdy dzień urlopu pracodawca odejmie z puli urlopowej 4 godziny.