W najbliższe święta przypadające w piątek i niedzielę będzie obowiązywał zakaz pracy w handlu.

Dopuszczalna jest tylko praca w ruchu ciągłym, w rozkładzie zmianowym, przy niezbędnych remontach, w transporcie i komunikacji, w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w rolnictwie i hodowli, przy pracach koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w systemie pracy weekendowej.

Czytaj: Jest sposób na ominięcie zakazu handlu w święta

 

Święto Konstytucji Trzeciego Maja wpisuje się w przedłużony, najbliższy weekend. Rozpocznie się on już w piątek, bo wtedy wypada 1 Maja – Święto Pracy. Przedłużony weekend skończy się w niedzielę – 3-go maja. Zarówno w piątek jak i w niedzielę sklepy będą zamknięte.

Zgodnie z kodeksem pracy, otwarte mogą być tylko te, w których pracował będzie wyłącznie ich właściciel lub osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Mogą być też czynne placówki handlowe, w których wykonywana jest praca konieczna ze względu na użyteczność społeczną lub codzienne potrzeby ludności np. placówki kultury, oświaty, stacje benzynowe, apteki, dostawy mediów, turystyki . Przedsiębiorcy, którzy nie zastosują się do zakazu, mogą zostać ukarani grzywną do 30 tys. zł. Nowelizacją kodeksu pracy z 24 stycznia 2014 r., która weszła w życie 4 marca 2014 r., wprowadzono kolejny wyjątek od kodeksowego zakazu pracy w święta. Zgodnie z art. 15110 pkt 11 KP, dozwolona jest praca polegająca na świadczeniu usług (oraz zapewniająca wykonanie tej usługi) z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego, odbieranych poza Polską, jeżeli u odbiorcy tej usługi jest wówczas dzień pracujący. A zatem, można świadczyć pracę zdalnie w polskie święta na rzecz zagranicznych kontrahentów, jeśli dla nich jest to normalny dzień pracy.

Jeśli pracodawca zleci zadania do wykonania w święto, to będzie to praca ponadwymiarowa. Wówczas wykonującemu pracownikowi pracę w święta szef musi zapewnić inny dzień wolny w ciągu obowiązującego w firmie okresu rozliczeniowego (art. 15111 KP).

Sprawdź w jaki sposób należy rekompensować pracę w niedzielę lub święto>>>

Wolnego za pracę świąteczną można udzielić z inicjatywy pracownika, na jego pisemny wniosek. Za każdą godzinę przepracowaną ponad obowiązujące normy udziela się jednej godziny wolnego. W tym wypadku oddanie wolnego nie musi nastąpić w tym samym okresie rozliczeniowym. Jeśli wolnego udziela pracodawca to musi to zrobić do końca okresu rozliczeniowego i to w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy (art. 1512 § 2 KP).

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych