Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje pracownikowi z tytułu śmierci obojga rodziców?
Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedź: niestety, przepisy nie wskazują wprost w jakim wymiarze udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy w sytuacji, gdy dochodzi np. do jednoczesnej śmierci więcej niż jednej bliskiej osoby. Zdaniem autora w przypadku śmierci obojga, należy udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy w wymiarze 4 dni.
Urlop okolicznościowy
Sytuacje, w których pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi tzw. urlopu okolicznościowego, czyli zwolnienia od pracy w związku z niecodziennymi wydarzeniami, które wystąpiły w jego życiu osobistym, zostały uregulowane w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281 z późn. zm.).
Sprawdź kiedy pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego>>>
Przepisy te nakazują m.in. zwolnić pracownika od pracy na czas obejmujący 2 dni - w razie:
- ślubu pracownika
- urodzenia się jego dziecka
- zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.
Niestety, żaden przepis nie wskazuje jak postąpić (w jakim wymiarze udzielić zwolnienia) w sytuacji, gdy dochodzi np. do jednoczesnej śmierci więcej niż jednej bliskiej osoby. Zdaniem autora nie ma jednak powodów, aby dokonywać w tym wypadku interpretacji przepisów na niekorzyść pracownika. Skoro więc przepisy przewidują zwolnienie od pracy na czas obejmujący 2 dni zarówno w razie śmierci ojca, jak i matki, to w przypadku śmierci obojga, należy udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy w wymiarze 4 dni.
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych