Wśród badanych co ósma osoba (13%) przyznała, że korzysta lub w ostatnich kilku latach korzystała z pomocy społecznej, a 15%, że z tej formy wsparcia korzystał ktoś z członków ich rodzin.
Z sondażu CBOS wynika, że beneficjentami opieki społecznej w większości są bezrobotni, renciści, gospodynie domowe. Częściej są to kobiety niż mężczyźni.
W opinii 48% ankietowanych, do najbardziej potrzebujących należą ludzie o niskim statusie materialnym: ubodzy, bezrobotni, bezdomni. 34% uważa, że pomoc potrzebna jest ludziom o złym stanie zdrowia, szczególnie przewlekle chorym i niepełnosprawnym. 32% badanych wymieniła osoby w podeszłym wieku, w tym emerytów, zaś 30% ludzi o specyficznej sytuacji rodzinnej: rodziny wielodzietne i niepełne oraz osoby samotne.
Aż 82% uczestników sondażu uznało, że pomaganie tym, którzy nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemami jest obowiązkiem władz lokalnych, 72%, że rządu i powołanych do tego instytucji państwowych, 40%, - rodziny, 38%, - kościoła i organizacji kościelnych, 20% - międzynarodowych organizacji charytatywnych działających w Polsce, 20% - ludzi bogatych, 15% - przyjaciół, znajomych i sąsiadów, 7% - związków zawodowych, 1%, - kogoś innego, niecałe 0,5%, że nikogo, a 2% nie miało zdania.
Ankietowani o poglądach lewicowych częściej niż przeciętnie uważają, że wsparcia powinni udzielać bogaci, a deklarujący orientację prawicową częściej podkreślają, że powinno się liczyć na pomoc ze strony rodziny - wynika z sondażu CBOS.
Pytania dotyczyły również tego, kto aktualnie w największym stopniu pomaga potrzebującym. 61% badanych odpowiedziało, że najczęściej robią to władze lokalne, 53%, że rodzina, 34%, że kościół i organizacje kościelne. Tylko 6% uczestników sondażu wskazało na ludzi bogatych, a 3%, że nikt nie udziela takiej pomocy.
42% ankietowanych wskazało, że pomoc społeczną otrzymuje w Polsce za mało osób, zaś 20%., że za dużo. Zdaniem zaledwie 14% respondentów skala pomocy społecznej odpowiada potrzebom a aż 42%, że jest za mała.
„O tym, że pomoc społeczna jest niewystarczająca powszechnie przekonani są mieszkańcy małych i dużych miast, rolnicy, kadra kierownicza i inteligencja oraz osoby o poglądach lewicowych" - podsumowuje tę część ankiety CBOS.
Zapytano w niej również czy na pomoc potrzebującym przeznaczana jest wystarczająca ilość publicznych pieniędzy. 57% pytanych odpowiedziało, że jest ich za mało, 8%, że za dużo, a 13%,. że środki na te są wystarczające.
"Prawie nikt nie kwestionuje, że w Polsce są grupy osób, które bez pomocy społecznej mogą sobie nie poradzić z problemami życiowymi. W powszechnej opinii obowiązek zadbania o potrzebujących spoczywa przede wszystkim na władzach lokalnych i państwowych" - podsumowuje wyniki sondażu CBOS.
Badanie na temat funkcjonowania pomocy społecznej w Polsce zostało przeprowadzone w dniach 1-4 sierpnia br. wśród 1076 losowo wybranych osób z całego kraju.