Będą większe wymagania stawiane przed pracownikami urzędów pracy, a bezrobotni będą mogli skorzystać z nowych form aktywizacji.  Rząd w przygotowanym projekcie chce zmian w niemal wszystkich obszarach działania służb zatrudnienia. Proponuje nowości w metodyce pracy z klientami, sposobach i formach wsparcia poszukującym pracy, a także zasadach przyznawania im środków finansowych. Reforma urzędów pośrednictwa pracy ma sprawić, że będzie lepsza współpraca między samorządami gminnym i wojewódzkim a podmiotami prywatnymi. Tym ostatnim będzie można zlecać zadania z zakresu aktywizacji i poszukiwania pracy tym, co jej szukają.

Nowością, którą zawiera projekt, jest  obsługa osób bezrobotnych oparta na ich profilowaniu. Będzie to polegało na tym, że urzędnik rejestrując bezrobotnego od razu oceni jego sytuację pod kątem oddalenia od rynku pracy. Do tego będzie stworzony specjalny kwestionariusz. Chodzi o to, by zakwalifikować osobę bez pracy do jednej z trzech kategorii: bezrobotnych aktywnych, wymagających wsparcia lub oddalonych od rynku pracy. Każda z tych kwalifikacji będzie korespondowała z inną metodą wsparcia.

Bezrobotny ma być traktowany bardziej podmiotowo niż dzisiaj, bo jego współpraca z urzędem będzie bardziej zindywidualizowana. Takie nowe wymagania będą stały zarówno przed pracownikami urzędów pracy, jak i firmami z nimi w współpracującymi, czyli tymi które zgłaszają zapotrzebowanie na zatrudnienie lub korzystają z zatrudnienia subsydiowanego. Każdy klient będzie miał swojego doradcę.

Projekt przewiduje też zmiany w wynagrodzeniach urzędników w zakresie dodatków. Będą one zależały od skuteczności urzędników w znajdywaniu pracy dla osób bezrobotnych. Co roku na ten cel z Funduszu Pracy przeznacza się 7 proc. środków. Od 2014 r. 5 proc. tej kwoty trafi do wszystkich pośredniaków, natomiast 2 proc. otrzymają tylko te, które wykażą się najwyższą efektywnością w zatrudnianiu, niskimi kosztami obsługi albo odpowiednią proporcją doradców klienta względem ogółu pracowników. Pieniądze trafią do tych jednostek, które spełnią dwa z trzech podanych warunków.

Nowela przewiduje zmiany w zasadach udzielania urzędom dotacji na aktywizację. Wysokość przyznanych pieniędzy będzie zależała od efektów działania urzędu pracy. Wszystko po to, by urzędy pośrednictwa pracy były bardziej skuteczne w działaniu.

Zmiany w działalności urzędów obejmą także formy wsparcia osób szukających zatrudnienia. Rząd chce wprowadzić instrumenty, które mają zachęcić pracodawców do przyjmowania osób w szczególnie trudnej sytuacji na rynku. Chodzi przede wszystkim o młodych bezrobotnych, rodziców szukających pracy po okresie opieki dzieckiem oraz osób, osób długotrwale bezrobotnych, czy po pięćdziesiątce.