Ciężarem tym, mogą być nie tylko przedmioty potrzebne w produkcji i usługach ale może być to osoba (np. w szpitalu) lub zwierzę (w hodowli). Porównując obecną sytuację do lat ubiegłych stwierdzić należy znaczną poprawę, ponieważ zmniejszono normy udźwigu w ręcznym transporcie, wiele towarów jest transportowanych na paletach lub w kontenerach. Zmniejszane zostały ciężary towarów pakowanych (np. cement był pakowany w workach ważących 50 kg, obecnie w sprzedaży występują worki cementu ważące "tylko” 25 kg tj. o połowę mniej). Odsetek osób (niekoniecznie pracowników w zakładach) wykonujących prace polegające na ręcznym przemieszczaniu ciężarów zmniejsza się ale nadal jest wysoki.

Ręczne prace transportowe mogą powodować u człowieka nagłe urazy jak również skumulowane zaburzenia wynikające ze stopniowego pogarszania się stanu układu mięśniowo-szkieletowego np. bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Podnoszenie
Przed rozpoczęcie czynności pracownik powinien upewnić się, że:
- ręce, przedmiot, nie są śliskie;
- dobrze uchwycił przedmiot;
- wie dokąd ma iść;
- w strefie, w której się przemieszcza, nie występują zagrożenia.
Jeśli transport jest wykonywany zespołowo to wszyscy powinni wiedzieć, na czym ma polegać ich zadanie zanim rozpoczną czynność.
Przy podnoszeniu ciężaru należy starać się stosować następującą technikę:
- w celu podniesienia ciężaru wykorzystywać siłę mięśni i nóg;
- przedmiot ustawić między stopami, a tułów utrzymywać możliwie najbardziej wyprostowany - wyprostować plecy;
- przyciągnąć, ciężar możliwie najbliżej ciała;
- podnieść i przenosić ciężar z wyprostowanymi i opuszczonymi ramionami.

Pchanie i ciągnięcie
Należy pamiętać że:
- podłoga w pomieszczeniu powinna być twarda, równa i czysta;
- urządzenia do przemieszczania ciężarów powinny być konserwowane, kółka powinny posiadać odpowiednie rozmiary i łatwo się obracać;
- urządzenia do przemieszczania ciężarów powinny mieć uchwyty aby transport odbywał się w wygodnej, naturalnej pozycji, uchwyt powinien znajdować się na wysokości między barkiem a pasem pracownika;
- należy unikać dużych skrętów i nadmiernego pochylnia tułowia;
- przy tym transporcie wykorzystuje się masę własną ciała przez odpowiednie pochylenie - przy pchaniu pochylić się do przodu, należy pamiętać aby mieć właściwą przyczepność do podłoża (obuwie/posadzka).
Wypadkom i chorobom można zapobiegać, eliminując i ograniczając ryzyko związane z ręcznym przemieszczaniem ciężarów stosując następującą hierarchię środków zapobiegawczych:

Eliminacja: unikanie ręcznego przemieszczania ciężarów zmieniając technologię np. materiały sypkie i płyny mogą być dostarczane rurociągami na potrzebne miejsce i dozowane a nie w pojemnikach.
Środki techniczne: jeśli nie da się uniknąć ręcznego transportu zastosować środki techniczne dźwigi, wózki, podnośniki....
Środki organizacyjne: rotacja na stanowiskach pracy, wprowadzenie dostatecznie długich przerw.
Informowanie o ryzyku i szkodliwym oddziaływaniu ręcznego przemieszczania ciężarów na zdrowie oraz szkolenia w zakresie prawidłowych technik przemieszczania ciężarów i, korzystania z urządzeń.
Pracodawca powinien dokonać oceny ryzyka.

Prawidłową ocenę ryzyka można przeprowadzić, przestrzegając kilku zasad:
- zidentyfikować zagrożenia, które mogą być przyczyną choroby, urazu lub wypadku;
- zidentyfikować osoby, które mogą być narażone na ww. zagrożenia;
- ocenić odpowiedniość i skuteczność istniejących środków ochrony, również w aspekcie możliwości zastosowania lepszych rozwiązań (uwzględniając postęp w nauce i technice);
- monitorować ryzyko i weryfikować środki zapobiegawcze.