Ze statystyk Głównego Inspektoratu Pracy wynika, że w 2012 r. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła ok. 2,7 tys. kontroli dotyczących przestrzegania przepisów odnośnie profilaktycznych badań lekarskich. Działania kontrolne objęły ponad 2,7 tys. zakładów pracy, m.in. z branży handlu i napraw, przetwórstwa przemysłowego oraz budownictwa, zatrudniających łącznie 135,3 tys. pracowników, w tym 48,4 tys. kobiet. Największą grupę kontrolowanych podmiotów stanowiły mikroprzedsiębiorstwa (45,3 proc.) oraz małe firmy zatrudniające od 10 do 49 osób (37,6 proc.).
Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ubiegłym roku w Rejestrze zaświadczeń lekarskich ZUS odnotowano ok. 18,5 mln zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy obejmujących w sumie ok. 246 mln dni nieobecności w pracy spowodowane chorobą. W porównaniu z 2011 r. liczby te nieznacznie spadły - odpowiednio o 2 proc. oraz o 0,2 proc. W 2012 r. lekarze orzecznicy przeprowadzili 464,3 tys. badań osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy, w wyniku których wydano 45,9 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku chorobowego.
Podczas posiedzenia członkowie Rady przyjęli też stanowiska w sprawie szkodliwych czynników biologicznych w środowisku pracy oraz stanu bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych w 2012 r.
Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP nadzoruje warunki pracy i działania Państwowej Inspekcji Pracy. Jest powoływana przez Marszałka Sejmu na 4-letnią kadencję. Najważniejsze zadania tego organu to m.in. ocena działalności PIP oraz opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących problematyki ochrony pracy. Rada inicjuje również prace związane z ratyfikacją konwencji międzynarodowych oraz międzynarodowych norm z zakresu ochrony pracy i ergonomii. Występuje także do organów administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pracodawców i pracobiorców w sprawach związanych z ochroną pracy. Rada przedstawia ponadto opinię m.in. o kandydatach na stanowiska Głównego Inspektora Pracy i jego zastępców oraz okręgowych inspektorów pracy. Członkowie Rady zbierają się co najmniej raz w miesiącu na posiedzeniach plenarnych, a pomiędzy nimi pracują w 4 zespołach problemowych, przygotowując m.in. stanowiska Rady.
Rada Ochrony Pracy o opiece zdrowotnej nad pracownikami
Przestrzeganie przepisów dotyczących opieki zdrowotnej nad pracownikami, działalność służb medycyny pracy oraz nieobecności w pracy spowodowane chorobą to główne tematy posiedzenia Rady Ochrony Pracy, które odbyło sięwe wtorek, 22 października br. w Sejmie.