Przestrzeganie przepisów o czasie pracy to główny temat kolejnego posiedzenia sejmowej Rady Ochrony Pracy. O respektowaniu prawa w tym zakresie będą rozmawiać parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, związków zawodowych, pracodawców i organizacji zajmujących się ochroną pracy we wtorek, 9 września br.
Zgodnie z danymi Państwowej Inspekcji Pracy w 2013 r. inspektorzy pracy przeprowadzili 1375 kontroli dotyczących czasu pracy w zakładach z różnych branż. Działania kontrolne objęły łącznie 1356 pracodawców zatrudniających razem ponad 189 tys. pracowników. Kontrolowano np. takie kwestie jak zapewnienie pracownikom odpowiedniego odpoczynku tygodniowego i dobowego, rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych. Sprawdzono też, czy ewidencja czasu pracy jest prowadzona prawidłowo.
Ponadto podczas posiedzenia Rada Ochrony Pracy zaopiniuje wniosek Głównego Inspektora Pracy Iwony Hickiewicz w sprawie powołania Elżbiety Lipińskiej na stanowisko Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie.
Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP nadzoruje warunki pracy i działania Państwowej Inspekcji Pracy. Jest powoływana przez Marszałka Sejmu na 4-letnią kadencję. Najważniejsze zadania tego organu to m.in. ocena działalności PIP oraz opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących problematyki ochrony pracy. Rada inicjuje również prace związane z ratyfikacją konwencji międzynarodowych oraz międzynarodowych norm z zakresu ochrony pracy i ergonomii. Występuje także do organów administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pracodawców i pracobiorców w sprawach związanych z ochroną pracy. Rada przedstawia ponadto opinię m.in. o kandydatach na stanowiska Głównego Inspektora Pracy i jego zastępców oraz okręgowych inspektorów pracy. Członkowie Rady zbierają się co najmniej raz w miesiącu na posiedzeniach plenarnych, a pomiędzy nimi pracują w 4 zespołach problemowych, przygotowując m.in. stanowiska Rady.
Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 9 września 2014 r.