Odpowiedź
W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. poz. 817 z późn. zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 33, poz. 166) nie wskazano konkretnie przy jakich wartościach NDS pracodawca jest zobligowany zapewnić środki ochrony indywidualnej. Kwestię tę pracodawca powinien skonsultować z przedstawicielami pracowników, chociażby w oparciu o ocenę ryzyka zawodowego i wskazany w ocenie ryzyka zawodowego poziom oszacowanego ryzyka zawodowego.
Uzasadnienie
Zgodnie z normą PN-N 18002:2011, w celu uwzględnienia w przeprowadzanej ocenie ryzyka zawodowego wymagań dotyczących najwyższych dopuszczalnych stężeń (NDS) czynników szkodliwych w środowisku pracy, zaleca się dla tych czynników, dla których wartości NDS zostały ustalone, oszacować ryzyko zawodowe na podstawie wartości wielkości charakteryzujących narażenie wyznaczonych z pomiarów.
Szacowanie ryzyka może być duże, średnie czy małe. Granicą pomiędzy ryzykiem średnim a małym jest wartość 0,5 NDS. Powyżej wartości 1 NDS ryzyko jest duże.
W przypadku narażenia inhalacyjnego podstawową metodą oceny ryzyka jest porównanie istniejącego poziomu narażenia do wartości granicznych. Jeżeli wyniki pomiarów wykazują, że zmierzone i skorygowane przez uwzględnienie czasu narażenia (ważone w czasie) stężenie jest wyższe od ustalonej przepisem wartości NDS, ryzyko jest nieakceptowalne i powinno być obniżone, np. poprzez zapewnienie środków ochrony indywidualnej. Jeżeli wyniki pomiarów wykazują, że zmierzone i skorygowane przez uwzględnienie czasu narażenia (ważone w czasie) stężenie jest niższe od ustalonej przepisem wartości NDS, ryzyko jest akceptowalne (np. ryzyko duże w przypadku wartości powyżej 0,5 NDS) i może być obniżone, np. poprzez zapewnienie środków ochrony indywidualnej, (zapewnienie środków ochrony indywidualnej może być jednym z działań, których celem jest zmniejszenie ryzyka zawodowego).
Ryzyko duże jest niedopuszczalne. Jeżeli ryzyko zawodowe jest związane z pracą już wykonywaną, działania w celu jego zmniejszenia należy podjąć natychmiast (np. przez zastosowanie środków ochronnych). Planowana praca nie może być rozpoczęta do czasu zmniejszenia ryzyka zawodowego do poziomu dopuszczalnego.
Ryzyko średnie jest ryzykiem dopuszczalnym. Zaleca się zaplanowanie i podjęcie działań, których celem jest zmniejszenie ryzyka zawodowego. Ryzyko małe jest ryzykiem dopuszczalnym. Konieczne jest zapewnienie, że ryzyko zawodowe pozostaje co najwyżej na tym samym poziomie.
Krzysztof Zamajtys, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 28 lipca 2016 r.
Przy jakich wartościach NDS pracodawca jest zobligowany zapewnić środki ochrony indywidualnej?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHPPrzy jakich wartościach NDS pracodawca jest zobligowany zapewnić środki ochrony indywidualnej? Czy wartości poniżej 0,2 NDS zobowiązują do zapewnienia środków ochrony indywidualnej?