– W końcu ZUS przygotował program, który zadziałał. I jak się tylko okazało, że małe i średnie firmy mogą poprawić warunki pracy swoich pracowników, został zawieszony – zauważa Dorota Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. I przypomina, że ZUS nie wypłaca swoich środków. To jest tylko procent tego, co firmy wpłaciły na jego konto w postaci składki wypadkowej. A im większe bezpieczeństwo pracy, tym mniejsze wydatki na świadczenia związane np. z wypadkami i chorobami zawodowymi.
Prof. dr hab. med. Danuta Koradecka, podkreśla, że w wypadkach przy pracy w Polsce ginie tygodniowo sześć osób. A warunki pracy, choć się polepszają, wciąż jeszcze znacznie odbiegają od tych w krajach Europy Zachodniej. Według danych Eurostatu na 100 tys. zatrudnionych w Polsce w 2014 r. średnio dochodziło do 1,75 wypadku śmiertelnego, a np. w Holandii wskaźnik ten wynosił 0,64, zaś w Wielkiej Brytanii 0,81.
Przedsiębiorcy oburzeni zawieszeniem programu prewencji ZUS
Pracodawcy i związkowcy alarmują, że ZUS bezterminowo zawiesił program przewidujący finansowe wsparcie firm polepszających warunki pracy, z którego najchętniej korzystały z niego małe i średnie przedsiębiorstwa - informuje Dziennik Gazeta Prawna.