PUE to szybki, bezpieczny i transakcyjny dostęp do składek na subkoncie emerytalnym w ZUS i OFE. Z tej formy monitorowania może skorzystać pracownik jak i osoba zatrudniona na umowę cywilnoprawną. Oprócz sprawdzania stanu konta, platforma daje możliwość wyliczenia hipotetycznej emerytury za pomocą kalkulatora emerytalnego. Widać też pole z wyliczonym kapitałem początkowym, jeśli taki mamy na koncie.
Z PUE mogą skorzystać również przedsiębiorcy. Jeśli mają np. bezpłatny Profil Zaufany e-PUAP to mogą rozliczyć składki, zrobić płatności on-line, złożyć wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. Natomiast emeryci i renciści sprawdzą wysokość świadczenia po waloryzacji, podejrzą terminy płatności świadczeń, a jeśli dorabiają do emerytury – będą mieli też podgląd odprowadzanych składek.
Aby skorzystać z PUE trzeba się zarejestrować na portalu pue.zus.pl. Dostajemy wtedy login i wybieramy hasło. Te osoby, które już mają profil zaufany ePUAP lub certyfikat kwalifikowany, mogą potwierdzić tożsamość już w czasie rejestracji na portalu pue.zus.pl. Ci, którzy nie mają, muszą się udać do jednostki ZUS żeby uwierzytelnić swoje dane.
ZUS zachęca do kontaktu przez platformę, bo większość spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. Po rejestracji na pue.zus.pl i uwierzytelnieniu profilu PUE każdy użytkownik może m.in.: sprawdzić swoje dane zapisane na indywidualnym koncie w ZUS, śledzić stan swoich spraw i otrzymywać powiadomienia e-mailem lub SMS-em, rezerwować wizyty w jednostce ZUS.
Profil PUE można spersonalizować zgodnie ze swoimi potrzebami. Dla każdej grupy klientów przygotowano specjalny panel ułatwiający załatwienie specyficznych dla nich spraw: dla ubezpieczonych: stan konta ubezpieczonego, informacje o ubezpieczeniach, do których go zgłoszono i podstawach wymiaru składek wykazanych w dokumentach rozliczeniowych złożonych przez pracodawcę, kalkulator emerytalny, który wyliczy prognozowaną emeryturę. Natomiast świadczeniobiorcy mają dostęp do informacji o przyznanych i wypłacanych świadczeniach (emeryturach, rentach i zasiłkach), formularzy PIT.
ZUS zapewnia, że baza danych o świadczeniach emerytalno-rentowych będzie sukcesywnie rozszerzana i docelowo zostanie udostępniona wszystkim klientom ZUS.
Natomiast płatnicy składek mogą podejrzeć należne składki i wpłaty, informacje o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń. Dla nich stworzono specjalną aplikację e-Płatnik (internetowy odpowiednik programu Płatnik), dzięki której przez portal pue.zus.pl można m.in. zgłosić osoby do ubezpieczeń i rozliczyć składki.
ZUS ma też ofertę dla tych, którzy nie mają Internetu lub wolą kontakt bezpośredni z urzędnikiem: to usługi telefoniczne i system kierowania ruchem w jednostkach ZUS. Klienci mogą dzwonić pod numer 801 – 400 – 987 z telefonów stacjonarnych, a pod numer (22) 560 – 16 – 00 z telefonów komórkowych. Można się też kontaktować przez skype: zus_centrum_obslugi_tel.