Już siódmy kwartał z rzędu wśród przedsiębiorców w Polsce panuje umiarkowany optymizm. W siedmiu z 10 badanych sektorach oraz we wszystkich regionach oczekuje się wzrostu poziomu zatrudnienia. Najlepsze perspektywy zatrudnienia w nadchodzących trzech miesiącach odnotowano dla sektorów Produkcja przemysłowa oraz Handel detaliczny i hurtowy.
 
Jak wynika z opublikowanego przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce pozostają umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +5%. W ujęciu kwartalnym wynik pozostaje na zbliżonym poziomie a w ujęciu rocznym spadła o 3 punkty procentowe.
Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 9% przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 8% zamierza redukować etaty a 79% nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.
Sytuacja na rynku pracy jest stosunkowo stabilna i cały czas zmienia się na rzecz kandydata, – komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. – Na większą dynamikę poprawy będziemy musieli jednak poczekać. Na początku nowego roku możemy spodziewać się zmniejszenia liczby ofert pracy z racji zakończenia prac sezonowych związanych z okresem świątecznym. Spowolni to tempo poprawy, choć nie wpłynie na ogólny kształt rynku pracy, którego kondycję możemy ocenić jako umiarkowanie optymistyczną. Obserwujemy rosnący cały czas niedobór talentów, który w ciągu kolejnych miesięcy wpłynie na dalszy bieg sytuacji. Efektem jest coraz częstsze sięganie przez pracodawców po wsparcie firm doradztwa personalnego, ale również powolna zmiana podejścia do rekrutacji. Z jednej strony pracodawcy nadal przykładają dużą rolę do posiadania przez kandydatów konkretnych kompetencji, przekładając to na wzrost efektywności a co za tym idzie konkurencyjności ich firm. Z drugiej, postawieni w sytuacji kiedy o kandydata jest coraz trudniej, będą zmuszeni chętniej inwestować w osoby, nie do końca spełniające ich wszystkie oczekiwania, ale dysponujące zaangażowaniem w pracę i potencjałem do rozwoju, – dodaje Iwona Janas. 
W IV kwartale 2014 r. w siedmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm odnotowano dla sektora Produkcja przemysłowa, który uzyskał wynik +12%. Wysokie prognozy netto zatrudnienia uzyskano również dla branż Handel detaliczny i hurtowy +9%, Budownictwo +8%, Restauracje i hotele oraz Transport/Logistyka/Komunikacja, +7% dla obu. Umiarkowanie pozytywny trend widać również w sektorach Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/
Usługi, a także Instytucje sektora publicznego, dla których prognozy wyniosły odpowiednio +5% i +3%. Ujemną prognozę netto zatrudnienia odnotowano dla trzech sektorów. Najniższy wynik uzyskano 
dla sektora Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi -4%, zaś prognozy netto zatrudnienia dla branż Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo oraz Kopalnie/Przemysł wydobywczy wynoszą odpowiednio 
-3% i -2%.
Kończący się rok 2014 był czasem pozytywnej zmiany na rynku pracy w Polsce, a kolejne jego miesiące pociągały ze sobą konsekwentny spadek bezrobocia i poprawę w wielu branżach, – zauważa Iwona Janas. – Nie uciekniemy od problemów wynikających z sytuacji zza naszej wschodniej granicy, co odciska się m.in. na osłabionej kondycji rolnictwa. Jednak nadal nasz kraj pozostaje jedną z atrakcyjniejszych destynacji w Europie. Procentuje to kolejnymi inwestycjami i nowymi miejscami pracy, zwłaszcza w takich sektorach gospodarki jak produkcja przemysłowa, TSL, czy handel. Jeśli na tym dobrym kursie nic gwałtownie się nie zmieni, czeka nas okres stabilnego wzrostu i poprawy na rynku pracy, długo oczekiwany po poprzednich latach spowolnienia, – komentuje Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.   
W porównaniu z IV kwartałem 2014 r. Pogorszenie prognoz nastąpiło w pięciu z 10 badanych sektorach. Największy spadek, o 7 punktów procentowych, odnotowano dla branży Transport/Logistyka/
Komunikacja. Prognoza spadła umiarkowanie w sektorach Handel detaliczny i hurtowy, o 4 punkty procentowe, Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi oraz Restauracje i hotele, o 3 punkty procentowe 
dla obu. Wzrost prognoz odnotowano w trzech sektorach, najwyższy dla branż Kopalnie/Przemysł wydobywczy, a także Instytucje sektora publicznego, odpowiednio o 5 i o 3 punkty procentowe.
W ujęciu rocznym pogorszenie prognoz uzyskano w sześciu z 10 badanych sektorach. Największy spadek odnotowano dla sektorów Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo oraz Transport/Logistyka/
Komunikacja, odpowiednio o 15 i o 13 punktów procentowych. Umiarkowany spadek, o 5 punktów procentowych, uzyskano dla branży Restauracje i hotele. Poprawę prognoz odnotowano dla czterech sektorów. Największy wzrost uzyskano dla branż Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi oraz Instytucje sektora publicznego, odpowiednio o 5 i o 4 punkty procentowe.
We wszystkich sześciu badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia dla I kwartału 2015 r. jest dodatnia. Oznacza to, że w większości kraju przeważa optymizm pracodawców co do planów zwiększania liczby etatów w nadchodzącym kwartale. Najwyższy wynik uzyskano dla regionu Południowego, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +9%. Umiarkowanie optymistyczne wyniki uzyskano dla regionów Południowo-Zachodniego oraz Północno -Zachodniego, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi odpowiednio +6% i +5%. Prognoza dla regionów Północnego i Wschodniego wyniosła +3% dla obu. Najniższy wynik uzyskano dla regionu Centralnego, +2%.
W porównaniu z wynikami dla IV kwartału 2014 r. prognoza zatrudnienia spadła w trzech z sześciu badanych regionach. Największy spadek odnotowano w regionie Północnym, o 5 punktów procentowych. W regionie Centralnym prognoza obniżyła się nieznacznie, o 2 punkty procentowe. 
W regionach Południowym i Północno-Zachodnim prognoza pozostaje na zbliżonym do poprzedniego kwartału poziomie, a w Południowo-Zachodnim i Wschodnim nie ulega zmianie.
W ujęciu rocznym spadek optymizmu pracodawców odnotowano w czterech z sześciu badanych regionach. Największe pogorszenie prognoz uzyskano w regionach Centralnym i Północnym, o 5 punktów procentowych dla obu. W regionie Południowo-Zachodnim wynik spadł o 4 punkty procentowe. Prognozy odnotowane dla regionów Południowego, Północno-Zachodniego i Wschodniego nie zmieniają się lub pozostają na zbliżonym poziomie w porównaniu rok do roku.    
W badaniu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2015 r. deklaracje polskich respondentów przedstawiono również w podziale pod względem rodzajów organizacji na przedsiębiorstwa duże średnie, małe oraz mikroprzedsiębiorstwa. Dla pracodawców z trzech wyżej wymiennych grup prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najwyższe wyniki odnotowano na podstawie odpowiedzi respondentów z dużych i średnich przedsiębiorstw, gdzie wyniosły one odpowiednio +11% i +7%. Prognoza netto zatrudnienia dla mikroprzedsiębiorstw wynosi +4%, co wskazuje na umiarkowany optymizm pracodawców. Najniższy wynik odnotowano dla małych firm, gdzie prognoza wyniosła 0.  
W badaniu ManpowerGroup wzięło udział ponad 65 tysięcy pracodawców z 42 krajów i terytoriów. Zgodnie z ich deklaracjami pozytywny klimat na globalnym rynku pracy utrzyma się w najbliższym kwartale. W 38 badanych krajach i terytoriach, pracodawcy przewidują zwiększenie zatrudnienia. 
W porównaniu do poprzedniego kwartału plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia uległy poprawie w 22 z 42 badanych krajach i terytoriach, a osłabieniu w 12. W ujęciu rocznym wzrost prognoz odnotowano na 24 rynkach a osłabienie na 13.
Najbardziej pozytywne plany dotyczące zwiększenia zatrudnienia ustalono na podstawie deklaracji pracodawców w Indiach (+45%), na Tajwanie (+43%) i w Nowej Zelandii (+28%). Państwa, w których prognoza dla I kwartału 2015 r. jest negatywna to: Finlandia (-8%), Włochy (-5%), Holandia (-3%) i Szwajcaria (-2%). Są to jednocześnie jedyne ujemne prognozy odnotowane w tej edycji badania ManpowerGroup. 
Kwartalny badanie Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia przeprowadzono w Polsce już po raz 28. Raport z badania jest bezpłatny i ogólnodostępny w wersji polskiej i angielskiej na stronie www.manpowergroup.pl w zakładce Raporty rynku pracy.