Pracownik ma zajęte przez komornika wynagrodzenie z tytułu świadczeń alimentacyjnych oraz niealimentacyjnych. Pracodawca potrąca mu wynagrodzenie miesięczne do wysokości 3/5.
W jaki sposób należy mu potrącać dodatkowe wynagrodzenie roczne - w całości czy do 3/5?
Czy należy je doliczyć do łącznej kwoty wynagrodzenia wypłacanego w danym miesiącu i od tej kwoty dokonać potrącenia?
Pracownik ten zwrócił się o zapomogę (losową) z ZFŚS w związku z ciężką chorobą żony (nie zostanie ona opodatkowana).
Czy to świadczenie będzie podlegało zajęciu i w jakiej wysokości?
Dodatkowe wynagrodzenie roczne podlega egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.
Zgodnie z art. 87 § 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości. W związku z powyższym na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych dodatkowe wynagrodzenie roczne podlega zajęciu w całości. Na zaspokojenie świadczenia nie alimentacyjnego zajęcie obejmować może do 50% dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Stosownie zaś do treści art. 87 § 8 k.p. potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.
Co się zaś tyczy zapomóg z ZFŚS to w praktyce przyjmuje się, że podlegają one zajęciu w całości.