Konwencje o pracy na morzu oraz o pracy przymusowej, a także przygotowania do tegorocznej sesji Międzynarodowej Organizacji Pracy były tematami posiedzenia zespołu Rady Dialogu Społecznego ds. międzynarodowych, który spotkał się 27 kwietnia br.
Istotą poprawek do konwencji o pracy na morzu z 2006 r., ratyfikowanej przez Polskę w 2012 r., jest ujednolicenie standardów pracy i ryzyka marynarzy na statkach morskich, zapewniające im ochronę warunków pracy.
Strony pracowników i pracodawców przyjęły wspólne stanowisko zespołu na temat ratyfikacji konwencji.
Drugi z poruszonych na posiedzeniu zespołu tematów dotyczył konwencji ws. pracy przymusowej lub obowiązkowej.
Zgodnie z najnowszymi szacunkami MOP, obecnie przynajmniej 20,9 mln ludzi na świecie to ofiary pracy przymusowej. Dlatego, w wypadku Konwencji MOP nr 29 z 1930 r. dotyczącej pracy przymusowej lub obowiązkowej, szczególnie istotny jest zapis wskazany już na jej wstępie, że każdy człowiek podejmie skuteczne środki dla: zapobiegania i eliminowania korzystania z pracy przymusowej, zapewnienia ofiarom ochrony i odszkodowania oraz karania sprawców tego rodzaju pracy. Realizacji tych celów ma służyć edukowanie społeczeństw, egzekwowanie obowiązującego prawa, wzmocnienie uprawnień inspekcji pracy lub innych odpowiednich służb.
Podczas posiedzenia zespołu rozmawiano także o przygotowaniach udziału trójstronnej delegacji polskiej w 105. sesji MOP, która odbędzie się w dniach 30 maja – 10 czerwca 2016 r. oraz o przygotowaniach do setnej rocznicy postania Międzynarodowej Organizacji Pracy.
W kwestii sesji MOP poinformowano, że polska delegacja będzie się składała z 6 przedstawicieli pracowników i 6 strony pracodawców.
Tematy, nad którymi będą pracowali uczestnicy sesji to m.in.: godna praca w globalnych łańcuchach dostaw, godna praca na rzecz pokoju i zdolności do odbudowy, kwestie skutków globalizacji, konwencje związane z pracą na morzu, krajowymi dowodami tożsamości marynarzy, problemy pracowników migrujących.
Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 28 kwietnia 2016 r.