Odpowiedź: pracownica, która poroniła ma prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego przez okres 8 tygodni od porodu.
Zobacz także: Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam
Uzasadnienie: zgodnie z art. 1801 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) – dalej k.p. w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.
Zobacz także: Przedsiębiorca na macierzyńskim może kontynuować działalność gospodarczą
Dokumentem poświadczającym fakt urodzenia dziecka i w konsekwencji zobowiązującym pracodawcę do udzielenia urlopu macierzyńskiego jest akt urodzenia. Podobnie, przy ustalaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego, dokumentem uprawniającym do jego otrzymania jest skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.
Akt urodzenia sporządza się na podstawie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka wystawionego przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej. Obowiązek zgłoszenia do urzędu stanu cywilnego dziecka martwo urodzonego istnieje w każdym przypadku zgonu – niezależnie od czasu trwania ciąży. W przypadku urodzenia martwego dziecka sporządza się akt urodzenia z adnotacją w rubryce „Uwagi”, że dziecko urodziło się martwe; aktu zgonu nie sporządza się - art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1264).
Jeżeli więc pracownica przedłożyła pracodawcy akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe, przysługuje jej urlop macierzyński przez okres 8 tygodni od dnia porodu i zasiłek macierzyński.
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.