ont-size:10.0pt;ont-family:"Times New Roman";mso-ansi-language:#0400;mso-fareast-language:#0400;mso-bidi-language:#0400;}
Tak wynika z uchwalonej przez Senat ustawy o ochronie miejsc pracy w firmach, które odczują skutki kryzysu gospodarczego.
Ze stymulujących rozwiązań będą mogły skorzystać firmy, które odnotują co najmniej 15-proc. spadek obrotów liczony z 2 sześciomiesięcznych okresów porównywanych rok do roku. Z nowych ulg nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy z długami podatkowymi, zaległościami w składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy. Skorzystają jednak ci zadłużeni, którzy zawarli porozumienie w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo spłacają raty lub korzystają z odroczenia terminu płatności.
Przedsiębiorca będzie mógł otrzymać wsparcie na rzecz ochrony miejsc pracy w razie wprowadzenia w układzie zbiorowym pracy, regulaminie albo w obwieszczeniu przestoju ekonomicznego lub obniżenia czasu pracy. Jeśli nie będzie możliwie uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, przedsiębiorca występujący z wnioskiem o przyznanie wsparcia uzgodni treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi rozumieniu art. 241 (25a) k.p. Jeśli u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe przestój ekonomiczny wprowadza się w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy.
Zgodnie z ustawą, pracownik objęty przestojem ekonomicznym dostanie od pracodawcy świadczenie na częściowe zaspokojenie wynagrodzenia do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych powiększone o składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracownika finansowane z Funduszu Pracy. Natomiast pracodawca z własnych środków wypłaci mu pensję w wysokości, co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Natomiast w razie obniżenia pracownikowi wymiaru czasu pracy przysługuje mu z Funduszu Pracy świadczenie na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy do wysokości zasiłku dla bezrobotnych, powiększonego o składki należne od pracownika w wysokości proporcjonalnej do obniżonego wymiaru czasu pracy. Natomiast pracodawca za czas obniżonego wymiaru czasu pracy wypłaci pracownikowi pensję nie niższą niż wysokość minimalnego wynagrodzenia.
Przedsiębiorcy w czasie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu
pracy Fundusz Pracy sfinansuje składki na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od zatrudniającego. Pracodawca, który skorzysta ze wsparcia nie będzie mógł zwolnić pracowników z przyczyn ich niedotyczących przez czas korzystania ze wsparcia. Pomoc przyznana na podstawie nowej ustawy jest pomocą de minimis. Odpowiednią umowę zawiera się ze starostą.
Przedsiębiorca może się również ubiegać o dofinansowanie szkoleń pracowników objętych umową o dofinansowanie kosztów szkolenia. Wsparcie dotyczy wynagrodzenia za udział w szkoleniu, kosztów przejazdów związanych z tym szkoleniem, ewentualnych potrzebnych badań lekarskich lub psychologicznych i obowiązkowego ubezpieczenia NNW. Wysokość dofinansowania na jednego pracownika wynosi 80% kosztów szkolenia, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale ogłaszanego przez GUS. Warunkiem udzielenia wsparcia jest rozpoczęcie szkolenia pracowników w trakcie przestoju ekonomicznego lub w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy.