Jeśli jednak zakładowy regulamin wyraźnie tego nie rozstrzyga, wówczas takie świadczenie powinno być oskładkowane. Należy je uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy
i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Tak stwierdził ZUS 22 października 2013 r. (WPI/200000/451/1420/2013). w indywidualnej interpretacji przepisów wydanej w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Płatnik składek w swoim wniosku wskazał, że w jego firmie pracownicy dostają tzw. pakiet kafeteryjny. W jego zakresie można wybrać objęcie opieką medyczną, kartę multisport, bony różnego rodzaju sklepów albo bilety do kina.
Prawo do tego świadczenia jest regulowane w umowach o pracę z każdym pracownikiem oraz w regulaminie wynagradzania obowiązującym w firmie. Stanowi on, że w ramach stosunku pracy pracownik otrzyma od pracodawcy pakiet pracowniczy, obejmujący m.in. pakiet medyczny, karnet na zajęcia sportowe lub bony do wybranych przez pracownika sklepów, czyli ów pakiet kafeteryjny. Łączna wartość pakietu pracowniczego wynosi nie więcej niż 404 zł netto miesięcznie i jest jednym ze składników wynagrodzenia pracowniczego, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pakiet ten zwiększy również podstawę obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń". Wartość pakietu przysługuje w danym miesiącu i nie może być przenoszona na kolejne. Jeśli pracownik z jakichś powodów nie wykorzysta go w danym miesiącu, to nie przysługuje mu roszczenie o zwiększenie jego zwiększenie w następnych miesiącach miesiącu. Pakiet jest w całości finansowany przez pracodawcę, a szczegóły jego nabywania reguluje obowiązujący w zakładzie regulaminie wynagradzania. Nie zawiera on jednak żadnych informacji co się dzieje z prawem do świadczenia gdy pracownik choruje i przebywa na zwolnieniu. Praktyka jest taka, że przysługuje on również chorym podczas ich nieobecności w pracy i przebywania na zwolnieniu chorobowym, urlopie macierzyńskim, ojcowskim i rodzicielskim. Za ten czas pracownicy pobierają świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy lub macierzyński. Wartość pakietu przysługującego za okres,
w którym zatrudniony pobiera jedno z tych świadczeń, jest traktowana jako przychód ze stosunku pracy. Pracodawca, który zwrócił się z o wydanie przez ZUS indywidualnej interpretacji przepisów uważał, że należy od ich wartości opłacić wszystkie należne składki ZUS za okres, w którym pracownik przebywa na zwolnieniu chorobowym, urlopie macierzyńskim, ojcowskim lub rodzicielskim. ZUS podzielił takie stanowisko w swojej interpretacji.
Od zapisów w regulaminie wynagradzania zależy czy pakiet kafeteryjny jest oskładkowany
Nie trzeba płacić składek od wartości pakietu kafeteryjnego, który należy się pracownikowi w czasie pobierania przez niego zasiłku chorobowego, pod warunkiem że prawo do niego w czasie chorobowy wynika z regulaminu wynagradzania obowiązującego w firmie.