Wraz z dynamicznym rozwojem rynku nowoczesnych biur pracownicy stają się coraz bardziej wymagający, jeśli chodzi o wybór miejsca pracy. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Skanska i JLL wśród użytkowników budynków biurowych. Według raportu „BPO i Centra Usług Wspólnych: Pracownicy sektora zabierają głos w sprawie swojego miejsca pracy. Atrybuty budynków biurowych jako przewaga konkurencyjna w walce o najlepszych pracowników” aż 81 proc. osób deklaruje chęć zobaczenia miejsca pracy przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu. Z tym podejściem zgadza się także kadra zarządzająca – aż 87 proc. menedżerów uważa, że nowoczesne biuro może przyczynić się do pozyskania najlepszych pracowników, a kreatywnie zaaranżowane przestrzenie, o wysokim standardzie, wydają się coraz ważniejszym argumentem w procesie rekrutacji.
Chciałbym, żeby moje biuro…
Młodzi ludzie oczekują, że środowisko pracy będzie wspierać nie tylko ich rozwój zawodowy, ale także styl życia. Obecnie na rynku dominują przedstawiciele generacji Y, czyli osób urodzonych na przełomie lat 80. i 90. Dla nich biuro powinno być nie tylko nowoczesne i zrównoważone, ale przede wszystkim komfortowe. Według badania Skanska i JLL wysoki komfort w miejscu pracy jest najważniejszą cechą dla młodych pracowników. Nie musi się to wiązać z potrzebą zastosowania wygodnych mebli, kanap i hamaków. Chodzi raczej o stworzenie pracownikom możliwości do wykonywania obowiązków w warunkach odpowiednich do danego zadania. Obecnie prowadzimy w ciągu dnia różne aktywności –pracujemy przy komputerze, bierzemy udział w spotkaniach w mniejszych i większych grupach, tele- lub wideokonferencjach, prowadzimy rozmowy telefoniczne. Biuro powinno więc zapewniać możliwość pracy w różnych konfiguracjach, a jednocześnie sprzyjać integracji z resztą zespołu.
Polecamy: Pracodawcy powinni stawiać na nowoczesne i przyjazne pracownikom przestrzenie biurowe
– Z przeprowadzonych przez nas badań wyłania się obraz biura idealnie dopasowanego do różnorodnych potrzeb pracowników. Byłaby to zielona, certyfikowana przestrzeń do pracy, zlokalizowana w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, stacji metra lub ścieżek rowerowych. Przed biurem znajdowałyby się stojaki na rowery lub miejskie stacje rowerowe, a wewnątrz – szatnie z prysznicami dla cyklistów. W przestrzeniach wspólnych biura każdy miałby zapewniony bezpłatny dostęp do Wi-Fi. Biurowiec miałby też oferować dostęp do wielu komplementarnych usług, a w okolicy byłyby zlokalizowane restauracja, pralnia, sklep spożywczy czy klub fitness. Wydajny system klimatyzacji, komfortowe stanowiska pracy i strefy do pracy w skupieniu umożliwiłyby efektywne wykonywanie obowiązków – mówi Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków Skanska Property Poland.
Otoczenie też ma znaczenie
Odpowiednia aranżacja pomieszczeń nie jest jedynym czynnikiem podnoszącym atrakcyjność biura w oczach pracowników. Rozwiązaniem, które w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na znaczeniu i może pozytywnie wpłynąć na pozyskiwanie talentów, jest idea placemakingu. Polega ona na aranżowaniu przestrzeni wokół budynków biurowych w taki sposób, żeby przyciągały ludzi – nie tylko pracowników, ale też mieszkańców miasta czy turystów. Dlatego kompleksy biurowe aranżuje się z uwzględnieniem ogólnodostępnych przestrzeni – np. zielonego patia z małą architekturą, fontanną oraz miejscami relaksu i wypoczynku dla pracowników i mieszkańców, takimi jak chociażby strefy spokoju, aktywności, gier czy sztuki.
– Placemaking polega na wykreowaniu przestrzeni, która w domyśle ma się stać miejscem spotkań mieszkańców. Jako deweloper pracujemy więc nie tylko nad wysokiej jakości budynkiem, ale też nad jego otoczeniem. W Skanska tego typu przestrzeń realizujemy m.in. w projektach High Five w Krakowie oraz Generation Park w Warszawie, gdzie między budynkami aranżujemy otwarte, zielone place z miejscami przeznaczonymi do odpoczynku i rekreacji. Dzięki takim rozwiązaniom nasze budynki zaoferują wartość dodaną dla miasta i lokalnych mieszkańców oraz będą pełne życia nawet poza standardowymi godzinami pracy – mówi Adam Targowski, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska.
Biura w służbie produktywności
Znaczącą rolę odgrywają również wdrożone w biurach zrównoważone rozwiązania. Są ważnym aspektem nie tylko dla pracowników, ale także dla pracodawcy, ponieważ dobre środowisko pracy znacząco wpływa na samopoczucie, a co za tym idzie – na produktywność zatrudnionych w firmie osób.
Zobacz: Źle urządzone biuro nie opłaca się firmom
– Wydajna klimatyzacja i zielone rozwiązania podnoszą jakość środowiska pracy i pozwalają pracownikom efektywniej wykonywać codzienne zadania. Okazuje się, że czyste powietrze oraz odpowiednia wentylacja mogą zwiększyć produktywność człowieka nawet o 8–11 proc. Niemniej ważne są temperatura, pomiędzy 21–23oC, i nasłonecznienie pomieszczeń. Dostęp do naturalnego światła może zredukować absencję pracowników z powodu chorób o prawie trzy dni w roku i spowodować wzrost produktywności porównywalny do niemal czterech dodatkowych dni pracy w miesiącu – mówi Adam Targowski.
Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio zaaranżowane biuro może odegrać znaczącą rolę w życiu firmy. Każdy z nas spędza w pracy większą część efektywnego czasu dnia. Nic więc dziwnego, że przykładamy do tego aspektu ogromną wagę. Odpowiednie środowisko pracy pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie, produktywność, a nawet może być argumentem przyciągającym i zatrzymującym najbardziej utalentowanych pracowników. Warto o tym pamiętać przy kolejnej przeprowadzce.
Autor: Katarzyna Olczak jest dyrektorem ds. personalnych w Skanska Commercial Development Europe.