Obecne przepisy przewidują, że 1 stycznia 2015 r. PFRON, działający jako państwowy fundusz celowy, straci osobowość prawną i stanie się wyodrębnionym rachunkiem bankowym, a biuro funduszu stanie się biurem obsługi funduszu funkcjonującym w formie jednostki budżetowej MPiPS. Posłowie uważają, że zmiany te mogą spowodować poważne zakłócenia realizacji zadań ustawowych funduszu, a także spowodują poważne obciążenia finansowe związane z przekształceniem PFRON. Chodzi o pieniądze na ewentualne odprawy dla byłych pracowników oddziałów, które przejmą marszałkowie województw. Kosztować będzie również zabezpieczenie mienia funduszu. Ma się ono stać mieniem Skarbu Państwa, w imieniu którego będzie działał minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.
Posłowie chcą zmian, które mają zapewnić stabilny i silny systemu zarządzania funduszem. Chcą utrzymania jego osobowości prawnej i jego organów tj. zarządu i rady nadzorczej. Krótko mówiąc: nie chcą by weszły w życie zmiany, które przewidują obecne przepisy.
Argumentują, że rada nadzorcza, w skład której wchodzą przedstawiciele organizacji pracodawców, organizacji związkowych i innych organizacji pozarządowych zatwierdza m. in. plany działalności i projekty planu finansowego funduszu oraz opiniuje kryteria wyboru przedsięwzięć, które fundusz finansuje. Kontroluje i ocenia działalność zarządu oraz zatwierdza programy służące rehabilitacji zawodowej i społecznej dla osób niepełnosprawnych. Pozostawienie osobowości prawnej Funduszu nie pozbawi ministra pracy i polityki społecznej wpływu na jego działalność, ponieważ z mocy ustawy o rehabilitacji, sprawuje on nadzór nad funduszem. Ma także merytoryczny wpływ na jego działalność, ponieważ pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, będący sekretarzem stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego jest jednocześnie prezesem rady nadzorczej.
Zasadniczym celem zmiany przepisów jest więc uchronienie PFRON przed losem innych funduszy celowych, tak by pieniądze na wsparcie dla niepełnosprawnych nie stały się w przyszłości źródłem finansowania deficytu budżetowego. Nowelizacja została uzgodniona z ministrami pracy i finansów. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach, pod koniec sierpnia odbędzie się drugie i trzecie czytanie projektu.