Odpowiedź

Przychody uzyskiwane w ramach takiej działalności będą umiejscowione w źródle inne przychody.

Zgodnie z art. 24 ustawy z 26.01.2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej, w związku z wprowadzeniem przepisów ustawy z 6.03.2018 r. - Prawo przedsiębiorców, zmodyfikowane będą regulacje ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f.

Według nowo dodanego przepisu ust. 1ba w art. 20 u.p.d.o.f. do przychodów z tzw. innych źródeł zaliczane będą również przychody osiągane z działalności, o której mowa będzie w art. 5 ust. 1 Prawa przedsiębiorców (czyli mała działalność nierejestrowana, w ramach której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z 10.10.2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.). Nie odnajdują żadnych regulacji, które normowałyby w szczególny sposób zasady prowadzenia ewidencji czy zaliczkowania. Wnioskuję więc, że rozliczenie będzie dokonywane dopiero w zeznaniu rocznym (jak do tej pory).

Oczywiście, pytaniem otwartym zostaje to, czy kontrahent będzie musiał przekazywać takiemu "nieprzedsiębiorcy" PIT-8C, z przepisów wynikałoby, że tak.

Jeżeli osoba fizyczna spełni warunki zapisane w art. 5 ust. 1 Prawa przedsiębiorców, wówczas będzie mogła stosować regulacje art. 20 ust. 1ba u.p.d.o.f. i zaliczać uzyskane przychody do źródła "inne". Z regulacji wynika, że będzie się to wiązało z brakiem zaliczek w trakcie roku. Należy jednak pamiętać, że limit wyznacza przychód, a nie dochód. Dochód uzyskany tytułem takiego świadczenia opodatkowany będzie wg skali po zakończeniu roku.

Niezależnie od PIT należy pamiętać o VAT, w przypadku którego funkcjonuje odrębna definicja działalności gospodarczej i podatnika VAT. Ze względu na wartość sprzedaży, zapewne, podatnik korzysta ze zwolnienia od VAT, zatem nie musi "automatycznie" wystawiać faktury. Nie widzę przeszkód w tym, by nabywcy świadczeń płacący podatnikowi wynagrodzenie na rachunek nie rozliczali z tego powodu kosztu podatkowego (acz należałoby udokumentować koszt za pomocą innego niż faktura dowodu księgowego lub zażądać by świadczący wystawił fakturę ZW).