Pytanie pochodzi z Serwisu BHP
Na jakie zagrożenia narażeni są pracownicy zatrudnieni na stanowisku technika elektroradiologa w pracowni PET i scyntygrafii?
Odpowiedź:
Pracownicy zatrudnieni jako technicy elektroradiologii w pracowni scyntygrafii oraz pracowni PET narażeni są w szczególności na działanie promieniowania jonizującego oraz szkodliwe czynniki biologiczne.
Uzasadnienie:
Scyntygrafia to obrazowa metoda diagnostyczna medycyny nuklearnej, polegająca na wprowadzeniu do organizmu odpowiednich farmaceutyków znakowanych radioizotopami, a następnie cyfrowej rejestracji ich rozpadu i graficznym przedstawieniu ich rozmieszczenia. Badanie to pozwala ocenić wielkość, kształt i położenie danego narządu, a także prawidłowość jego funkcjonowania.
Badanie PET (pozytonowa tomografia emisyjna) polega na rejestracji promieniowania powstałego podczas anihilacji pozytonów. Ich źródłem jest podany pacjentowi radiofarmaceutyk, który ulega ciągłemu rozpadowi. Substancja ta zawiera izotopy promieniotwórcze o krótkim czasie połowicznego rozpadu. Badanie umożliwia ocenę zmian metabolicznych zachodzących w komórkach, a dzięki zastosowaniu zaawansowanej techniki możliwe jest otrzymanie trójwymiarowego obrazu wnętrza ciała pacjenta.
Zarówno w przypadku scyntygrafii, jak i badania PET, personel, który je wykonuje narażony jest na działanie promieniowania jonizującego, które – w zależności od rodzaju badania i zastosowanego izotopu – może być mniej lub bardziej szkodliwe.
W obu przypadkach także pacjent wystawiany jest na pewną dawkę promieniowania jonizującego, która jest jednak na poziomie akceptowalnym dla tego typu technik diagnostycznych (jedynie kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny zgłaszać ten fakt przed przystąpieniem do badania). Nieco inaczej kształtuje się narażenie personelu, który z racji ilości i częstotliwości wykonywania tych badań jest znacznie bardziej narażony na to promieniowanie. Naturalnie narażenie to jest uzależnione od rodzaju badania i zastosowanego izotopu i przez to może być mniej lub bardziej szkodliwe dla personelu uczestniczącego w tym badaniu.
Mając na uwadze powyższe, pracodawca jako odpowiedzialny za ochronę zdrowia i życia pracowników, zgodnie z art. 207 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) powinien tak zorganizować pracę, aby była ona zgodna z przepisami i zasadami bhp. W szczególności pracodawca powinien wziąć pod uwagę regulacje zawarte w przepisach:
1) ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 264 z późn. zm.);
2) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1968 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu promieniowania jonizującego (Dz. U. Nr 20, poz. 122);
3) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy ze źródłami promieniowania jonizującego (Dz. U. Nr 140, poz. 994);
4) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi (Dz. U. Nr 180, poz. 1325).
Ponadto technicy elektroradiologii, podobnie jak wszyscy inni przedstawiciele zawodu medycznego, ze względu na kontakt z pacjentami, mogą być narażeni na działanie szkodliwych czynników biologicznych, takich jak wirusy HIV, HBV czy HCV. Prawdopodobieństwo zakażenia nie jest może aż tak wysokie, jak u personelu zabiegowego, jednakże również występuje.
Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono 26 sierpnia 2014 r.