Rząd już od kilku miesięcy ostrzega przed próbami wyłudzeń - zarówno pieniędzy, jak i danych osobowych - pod pretekstem pomocy i pośredniczenia w składaniu wniosków. Resort rodziny przypomina, że jedynymi stronami internetowymi z autoryzowanymi przez stronę rządową informacjami o programie "Rodzina 500 plus" są strony: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl oraz oficjalne strony internetowe ministerstw.
Jak podało ministerstwo, we wtorek zablokowano kolejną fałszywą stronę - o adresie rodzina500plus.info.pl, łudząco podobną do rządowej strony rodzina500plus.gov.pl; jedyna różnica była taka, że zamiast końcówki "gov" (angielski skrót używany w adresach internetowych instytucji rządowych - PAP) było "info".
"Strona, która wyłudzała SMS-y, została zablokowana. Wraz z MRPiPS monitorujemy sytuację i będziemy reagować tak szybko, jak to możliwe" - powiedział PAP rzecznik prasowy resortu cyfryzacji Karol Manys.
Na zablokowanej stronie znajdowała się prośba o numer telefonu: wysłanie go było równoznaczne z akceptacją regulaminu, w którym zapisano m.in.: "Przyjmuję do wiadomości, iż zamawiam treści cyfrowe nie zapisane na nośniku materialnym i wyrażam zgodę na rozpoczęcie spełniania świadczenia przed upływem terminu do odstąpienia od umowy (...). Rozumiem, że zamówienie usługi wiąże się z obowiązkiem zapłaty".
Manys przypomniał, że złożenie wniosku o świadczenie z programu 500 plus jest bezpłatne i wskazał, że na stronach MC są porady, jak bezpiecznie złożyć wniosek online: https://mc.gov.pl/na-co-warto-zwrocic-szczegolna-uwage-by-przy-okazji-skladania-wnioskow-o-wyplate-swiadczenia-500.
MC podkreśliło, że żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wypłatę świadczenia nie żąda od klientów podawania lub potwierdzania drogą mailową czy sms danych takich jak: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania ani przekazywania innych tego typu wrażliwych informacji.
Resort wskazał, że przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku należy zwrócić szczególną uwagę, czy odbywa się to przy pomocy bezpiecznego połączenia (w przeglądarce internetowej najczęściej świadczy o tym zamknięta kłódka na pasku z adresem strony, z której korzystamy).
Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku o wypłatę świadczenia 500 plus najlepiej bezpośrednio wchodzić na stronę banku lub innej instytucji zaangażowanej w program, nie korzystając z wyszukiwarek, ponieważ te mogą odsyłać na fałszywe strony o podobnym adresie i wyglądem przypominające stronę właściwej instytucji (np. takie jak zablokowana we wtorek strona wyłudzająca SMS-y).
Resort radzi, by zachować szczególną ostrożność w przypadku otrzymania maila lub sms z prośbą o kliknięcie w link lub odesłanie wiadomości. "Nie należy na nie reagować – może to być próba oszustwa, wyłudzenia danych lub zainfekowania komputera" - ostrzega MC.
Wypłacane w ramach programu "Rodzina 500 plus" świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko w rodzinie - niezależnie od dochodów, a na pierwsze dziecko - po spełnieniu kryterium dochodowego. Świadczenia wypłacane będą do ukończenia przez dzieci 18. roku życia.
Wnioski będzie można składać w formie papierowej lub online, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez internetową Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Na złożenie wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie. Po tym okresie będzie ono wypłacane od miesiąca złożenia wniosku. (PAP)