Za przyjęciem ustawy głosowało 409 posłów, nikt nie było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Jednocześnie posłowie odrzucili 16 poprawek, zgłoszonych podczas wtorkowej debaty przez posłów SP i SLD. Poparcie zyskała tylko jedna poprawka klubu SLD, zakładająca, że bezpłatny urlop wychowawczy mógłby być wykorzystany przez rodzica nie, jak obecnie, do ukończenia przez dziecko 4., ale do końca 5. roku życia.
Ustawa trafi teraz do Senatu. Planowany termin jej wejścia w życie to 17 czerwca. Jest to warunek, aby rocznym urlopem rodzicielskim mogli zostać objęci wszyscy rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r., którzy obecnie przebywają na urlopach macierzyńskich, bądź dodatkowych.
Po wejściu w życie nowelizacji rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r., przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, z czego 14 tygodni zarezerwowanych tylko dla matki, sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać zarówno matka jak i ojciec.
Teraz podczas urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Po zmianie przepisów będzie to 100 proc. przez pierwsze 26 tygodni i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni. Jeśli zaś matka dziecka od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu - 52 tygodni, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.
Z dodatkowych tygodni spędzonych z pociechą skorzysta ten rodzic, który 17 czerwca, czyli w dniu wejścia w życie nowelizacji, będzie przebywał na dodatkowym urlopie macierzyńskim. Dzięki przepisom przejściowym prawo do dłuższego wolnego zyskają jednak mamy, które przerwały macierzyński.
Zgodnie z obecnym stanem prawnym dodatkowy urlop macierzyński przyznaje się bezpośrednio po tym podstawowym, na wniosek pracownika. Można go wykorzystać tylko w jednej części. Jeśli rodzic dziecka urodzonego w 2013 r. zdecyduje się jedynie na jego część, np. dwa tygodnie z przysługujących czterech, to niewykorzystana reszta mu przepadnie.
Po wejściu w życie zmian będzie miał ponownie szansę na skorzystanie z tego uprawnienia. Na decyzję będzie miał jednak już tylko tydzień, licząc od 17 czerwca. Do 24 czerwca będzie musiał się zdeklarować, czy chce wrócić do domowych pieleszy, czy nie.
Na wydłużoną wypłatę zasiłku macierzyńskiego będzie mogła liczyć też kobieta prowadząca działalność gospodarczą, która przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i urodziła dziecko w 2013 r. Ma ona bowiem prawo do uprawnień zasiłkowych za czas odpowiadający pracowniczemu urlopowi macierzyńskiemu.