Chodzi o projekt ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, który został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przygotować go ma Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii a rząd ma go przyjąć w IV kwartale 2021 r.
– Podjęcie prac nad przygotowaniem projektu ustawy wynika z konieczności odpowiedniego uregulowania w przepisach prawa kwestii dotyczących uzyskiwania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 583 oraz z 2020 r. poz. 1461). Wydane na podstawie art. 23715 par. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320) ww. rozporządzenie, zgodnie z treścią upoważnienia ustawowego, powinno zawierać wyłącznie przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, a zakres dotyczący uzyskiwania ww. uprawnień nie powinien być objęty tą regulacją. W związku z powyższym niezbędne jest podjęcie prac legislacyjnych, mających na celu właściwe uregulowanie przepisów dotyczących nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, zwanych dalej też „maszynami i urządzeniami technicznymi – napisano w informacji o przyczynach przygotowania projektu ustawy.
Jak napisano, zdiagnozowano pewne braki dotychczasowych regulacji dotyczące m.in. wysokości opłat za udostępnienie programów szkoleń dla operatorów maszyn i urządzeń technicznych oraz tych związanych ze sprawdzeniem kwalifikacji i wydaniem uprawnień, a także wydawania duplikatów dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień i opłat z tym związanych. - Przygotowanie przepisów obejmujących m.in. te kwestie i wprowadzanie regulacji na poziomie ustawowym pozwoli na właściwe uregulowanie przepisów dotyczących nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień oraz ich właściwe stosowanie – twierdzą projektodawcy.
Projektowana ustawa ma uregulować m.in. wymagania wobec osób obsługujących maszyny i urządzenia techniczne do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, a także zasad nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień do ich obsługi. Zaproponowano też uregulowanie zasad wydawania duplikatów książki operatora i jej wymiany oraz zasad uzyskiwania uprawnień przez osoby posiadające kwalifikacje lub uprawnienia uzyskane w innym kraju niż Polska i mające co najmniej trzyletnie doświadczenie w obsłudze maszyn lub urządzeń technicznych. Ponadto unormowane mają być kwestie sprawdzania kwalifikacji i wydawania uprawnień.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.