Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Kiedy należy przekazać uzupełniającą dokumentację medyczną do ZUS dotyczącą wypadku przy pracy? Protokół powypadkowy został przekazany do ZUS w trakcie leczenia poszkodowanego (pierwsze rozpoznanie: złamanie kciuka z częściowym zmiażdżeniem). Następnie konieczna okazała się częściowa amputacja kciuka. Czy dokumentację należy oddać teraz, czy po skończeniu leczenia poszkodowanego? Czy należy powiadomić PIP i prokuraturę? Wcześniej traktowano wypadek jako lżejsze uszkodzenie ciała?

Odpowiedź

W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 954) – dalej r.o.u.z. nie wskazano terminu przekazania uzupełniającej dokumentacji medycznej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przypadku starania się przez pracownika o jednorazowe odszkodowanie. W r.o.u.z. wskazano jedynie, że po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego, a jeszcze przed badaniem ubezpieczonego przez lekarza orzecznika ZUS celem ustalenia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy, pracodawca jako płatnik składek wobec poszkodowanego pracownika powinien skompletować dokumentację, która będzie przekazana wraz z wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie bezpośrednio do właściwej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS. Skompletowana dokumentacja oznacza także pełną dokumentację medyczną dotyczącą urazu u poszkodowanego pracownika, a także dokumentację medyczną z dalszego leczenia pracownika.

Podsumowując, uwzględniając wytyczne r.o.u.z., można stwierdzić, iż właściwym sposobem postępowania jest przekazanie uzupełniającej dokumentacji medycznej do ZUS jeszcze przed przekazaniem dokumentacji wraz wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie, jak i przekazanie uzupełniającej dokumentacji medycznej wraz z dokumentacją, która będzie przekazana wraz z wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie bezpośrednio do właściwej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.

Może też wystąpić przypadek wskazany w § 6 ust. 3 i 4 r.o.u.z., a mianowicie lekarz orzecznik, po ustaleniu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową na podstawie bezpośredniego badania ubezpieczonego i posiadanej dokumentacji medycznej oraz dokumentacji dotyczącej tego wypadku przy pracy albo tej choroby zawodowej, może, przed wydaniem orzeczenia orzeczenie o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, zlecić uzupełnienie dokumentacji medycznej o opinię właściwego lekarza konsultanta, a także o wyniki badań dodatkowych i specjalistycznych. Jeżeli lekarz orzecznik nie może wydać orzeczenia na podstawie wyników bezpośredniego badania i posiadanej dokumentacji, może odroczyć jego wydanie w celu uzupełnienia niezbędnej dokumentacji. Po uzupełnieniu niezbędnej dokumentacji orzeczenie może być wydane bez ponownego badania.

Jeżeli w trakcie postępowania powypadkowego w protokole powypadkowym wypadek został pierwotnie uznany za wypadek przy pracy i nie został uznany za wypadek ciężki, to w przypadku dalszego leczenia pracownika po urazie, nawet po zmianie stopnia ciężkości urazu, nie ma potrzeby zmiany powiadomienia właściwego inspektora pracy i właściwej prokuratury, gdyż nie wskazano takiego obowiązku w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870).

Krzysztof Zamajtys, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 2 stycznia 2015 r.