W związku z jubileuszem 55-lecia powołania służby bhp w Polsce oraz 15-lecia działalności Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP - 30 września 2008 r. pod patronatem Rady Ochrony Pracy w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się uroczyste spotkanie najbardziej zasłużonych behapowców i założycieli stowarzyszenia. W spotkaniu wzięli udział członkowie Rady Ochrony Pracy z przewodniczącą Izabelą Mrzygłocką i posłem Januszem Krasoniem, Główny Inspektor Pracy Tadeusz Zając, przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Ewa Pomian-Wojcieszuk i Jerzy Kowalski, prezes ZG Stowarzyszenia Ochrony Pracy Ryszard Celeda oraz prezesi innych organizacji behapowskich.
Marek Nościusz – prezes Zarządu Głównego OSPSBHP witając zebranych przypomniał dzieje kształtowania się profesjonalnej służby bhp w Polsce. Po raz pierwszy zawodową służbę bhp powołano w kilku katowickich hutach na przełomie lat 1928 i 1929. Jednak za formalny początek służby bhp w Polsce uznaje się moment wydania uchwały nr 592 Prezydium Rządu z dnia 1 sierpnia 1953 r. w sprawie zapewnienia postępu w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Uchwała zawierała najpełniejszą, jak dzis można stwierdzić, listę obowiązków i uprawnień tej służby, a także szereg postanowień kształtujących organizację tej służby na wszystkich szczeblach gospodarki. Uchwała określała również odpowiedzialność dyrektora przedsiębiorstwa za stan bhp w zakładzie, powoływała główną komisję ds. bhp oraz regulowała sprawy szkolenia kadr.
Obecnie, zgodnie ze słowami Marka Nościusza, stowarzyszenie behapowców dąży do ustanowienia silnej organizacji, która będzie reprezentować i bronić interesów społeczno-prawnych pracowników służby bhp. Jednocześnie Stowarzyszenie powinno kształtować właściwe postawy pracowników tej służby, wywoływać inicjatywy związane z podnoszeniem kwalifikacji oraz wzbogacaniem warsztatu zawodowego. - Tylko wysokiej klasy specjalista z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy może stać się partnerem dla pracodawcy i autorytetem dla pracowników – podkreślił prezes OSPSBHP. Dodajmy, ze obecnie OSPSBHP skupia ponad 1600 członków (z prawie 27-tysięcznej armii behapowców) w 31 oddziałach zlokalizowanych na terenie całej Polski.
Z kolei Tadeusz Zając – Główny Inspektor Pracy, zabierając głos podkreślił, że Państwowa Inspekcja Pracy postrzega służbę bhp jako niezwykle cennego partnera w rozwiązywaniu problemów związanych z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia człowieka w środowisku pracy. Wszystkie bowiem działania na rzecz poprawy warunków pracy mają jedną wspólną wartość – wartość ludzkiego zdrowia i życia. - W tym kontekście – podkreślił Tadeusz Zając - na szczególne podkreślenie zasługuje zaangażowanie pracowników służby bhp w kształtowanie bezpiecznych i ergonomicznych warunków pracy w zakładach.
Podczas uroczystości zasłużeni i wyróżniający się pracownicy służby bhp otrzymali odznaczenia państwowe, dyplomy uznania i pamiątkowe medale. Jubileuszowe medale zostały wręczone instytucjom, organizacjom i redakcjom zasłużonym w propagowaniu zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zdj. Prezes OSPSBHP Marek Nościusz i prezydium uroczystości