Odpowiedź

W rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 10.05.2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. Nr 70, poz. 650 ze zm.) nie wskazano wymagań odnośnie do standardu miejsca do wymiany butli z gazem w wózkach jezdniowych ani lokalizacji takiego miejsca. Można stwierdzić, iż miejsce wymiany butli z gazem w wózkach jezdniowych może znajdować się wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Uzasadnienie

Wskazane byłoby, aby miejsce wyznaczone do wymiany butli z gazem w wózkach jezdniowych odpowiadało przepisom rozdziału 3 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.) i było oznaczone za pomocą żółtych i czarnych lub białych i czerwonych pasów narysowanych pod kątem około 45° wskazującym miejsce występowania zagrożenia.
Wymagania szczegółowe określające sposób magazynowania butli z gazem zostały wskazane w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 6.09.1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych (Dz. U. Nr 75, poz. 846 ze zm.) oraz rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109, poz. 719).
Najczęściej butle z gazem przechowuje się w kontenerach o konstrukcji ażurowej. Są to specjalne przystosowane do tego celu klatki magazynowe, niezabudowane pełnymi przegrodami i ścianami w celu sprawniejszej wymiany powietrza. Butle składowane są zawsze w pozycji pionowej. Ze względu bezpieczeństwa kontenery o konstrukcji ażurowej, łącznej masie gazu nieprzekraczającej 440 kg (40 butli), powinny być ustawione w odległości co najmniej:
• 8m od budynków użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego,
• 3m od pozostałych budynków, od studzienek oraz innych zagłębień.
Dopuszcza się również magazynowania butli w pomieszczeniach zamkniętych, jednak muszą one spełniać wymagania ochrony przeciwpożarowej.
Magazyny, w których przechowywany jest gaz płynny o masie do 440 kg powinny być wyposażone przynajmniej w jedną gaśnice proszkową o masie 9 kg. Należy wyznaczyć strefę zagrożenia wybuchem, która wynosi dla:
- miejsc magazynowych na przestrzeni otwartej lub pod zadaszeniem 1 m od obrysu magazynowania,
- 2 m dla magazynu pomieszczeń zamkniętych.
Ponadto miejsce magazynowania nie może być ustalone poniżej poziomu terenu.

Krzysztof Zamajtys, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2017 r.

  Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów