Ekspert Serwisu BHP odpowiada na pytanie Użytkownika programu:

Jeden z pracowników pracuje w pomieszczeniu, w którym nie ma światła naturalnego. Czy przepisy określają, ile czasu może spędzać tam dziennie? Pracownik wykonuje pracę przy komputerze. Czy obowiązują szczególne wymagania dotyczące wentylacji, oświetlenia, przerw w pracy?

Odpowiedź

Pracownik w pomieszczeniu, w którym nie ma światła naturalnego, może pracować tylko do 4 godzin w ciągu jednej doby. Wynika to z definicji pomieszczenia pracy czasowej, przez które należy rozumieć pomieszczenie pracy, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby trwa od 2 do 4 godzin oraz § 25 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) - dalej r.b.h.p., zgodnie z którym w pomieszczeniach stałej pracy (pomieszczenie pracy, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby przekracza 4 godziny) należy zapewnić oświetlenie dzienne, chyba że jest to niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji, a na stosowanie oświetlenia wyłącznie elektrycznego pracodawca uzyskał zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wydaną w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy.

Uzasadnienie

W § 15 ust. 1 r.b.h.p. wskazano ogólne wymagania dla pomieszczeń pracy w zakresie oświetlenia naturalnego i sztucznego, odpowiedniej temperatury, wymiany powietrza oraz zabezpieczenia przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, drganiami oraz innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia i uciążliwościami.

Szczegółowe wymagania odnośnie do pomieszczeń pracy w zakresie wentylacji oraz oświetlenia zostały określone w dziale III r.b.h.p.

Wymagania odnośnie do przerw w pracy na stanowisku pracy z monitorem ekranowym zostały określone w § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe Dz. U. Nr 148, poz. 973), zgodnie z którym pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom:

- łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nie obciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała - przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub

- co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Krzysztof Zamajtys, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 9 czerwca 2016 r.