11 grudnia br. w życie wchodzą zmiany w ustawie z 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym dotyczące zawodów kolejowych i metra.
Deregulacją objęte zostają zawody: zwrotniczego, mostowniczego, dróżnika obchodowego, dyspozytora ruchu metra, dyżurnego ruchu i stacji metra, manewrowego metra, montera urządzeń sterowania ruchem pociągów metra.
Łatwiej będzie też zostać monterem urządzeń zdalnego sterowania i kontroli dyspozytorskiej metra, prowadzącym pociąg metra, czy prowadzącym pomocnicze pojazdy kolejowe metra.
Rzeczniczka resortu sprawiedliwości Patrycja Loose w rozmowie z PAP przypomniała, że do tej pory przyjęte zostały dwie transze deregulacji. "Uławiająca dostęp do 51 zawodów ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów oraz obejmująca 96 profesji ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu wykonywania niektórych zawodów regulowanych" - wskazała.
"Obecnie w Sejmie procedowany jest jeszcze projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów, który obejmuje 101 profesji w tym rzecznika patentowego, maklera giełd towarowych i papierów wartościowych, tłumacza przysięgłego, czy zawody geologiczne i górnicze" - dodała Loose.
W ocenie rządu rozwiązania zwiększające dostęp do zawodów regulowanych spowodują wzrost konkurencji, a w efekcie obniżkę cen, wyższą jakość i większą dostępność usług. Powinny też uwolnić nowe miejsca pracy. (PAP)