Odpowiedź:
Od dnia 1 stycznia 2016 r. obowiązują przepisy art. 1 pkt 3 lit. a i b ustawy z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 1831) – dalej u.z.u.s.u.s, które wprowadziły zmiany w zakresie oskładkowania umów zleceń. W świetle tych przepisów w sytuacji, gdy dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń płatnik składek jest zobligowany do potrącenia składek , gdy z drugiego podstawa wymiaru składek jest niższa niż minimalne wynagrodzenie (w 2016 r. kwota ta wynosi 1850 zł brutto).
W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego zleceniodawca nie mając pewności, czy zleceniobiorca osiągnie przychód na poziomie minimalnego wynagrodzenia powinien postąpić tak jakby ten przychód nie był osiągnięty.
Uzasadnienie:
Z punktu widzenia ustawy, to płatnik odpowiada za prawidłowe rozstrzygnięcie zbiegu do ubezpieczeń i to na płatniku składek ciążą obowiązki związane z dokonaniem korekt. Kształtując sposób wynagradzania w obliczu tych przepisów najlepszym rozwiązaniem byłoby określanie stawki miesięcznej. Jednak w przypadku zlecenia nie zawsze jest to możliwe. Wobec zaistniałego stanu faktycznego autorka rekomenduje dokonanie od 1 kwietnia 2016 r. zgłoszenia do wszystkich ubezpieczeń (za wyjątkiem chorobowego, które jest dobrowolne). W sytuacji, gdy na koniec kwietnia pracownik doniesie zaświadczenie o uzyskanym przychodzie innej umowy okaże się, czy składki trzeba odprowadzić, czy też nie. W sytuacji, gdyby zleceniobiorca uzyskał z jednej umowy kwotę minimalnego wynagrodzenia, należy dokonać korekty zgłoszenia poprzez złożenie wyrejestrowania z datą zgłoszenia i złożenia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Należy zwrócić uwagę, że w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego zleceniodawca nie mając pewności, czy zleceniobiorca osiągnie przychód na poziomie minimalnego wynagrodzenia powinien postąpić tak jakby ten przychód nie był osiągnięty. Oczywiście zawsze płatnik będzie zobligowany do dokonania stosownych korekt, gdyby sytuacja w rzeczywistości uległa zmianie.
Maria Sobieska,
autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz jest doradcą Centrum Pomocy Profesjonalisty – Doradztwo kadrowe
Odpowiedzi udzielono 11.04.2016 r.
Do jakich ubezpieczeń należy zgłosić zleceniobiorcę zatrudnionego na dwie umowy ze stawką godzinową?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń SpołecznychZatrudniono pracownika na umowę zlecenie od 1 kwietnia 2016 r. Wynagrodzenie z tytułu powyższej umowy jest określone stawką godzinową, tj. 8,50 zł za godzinę. W umowie nie jest określone ile godzin w miesiącu ma wykonać pracownik. Z informacji uzyskanych od zleceniobiorcy wynika, że jest on też zatrudniony na umowę zlecenie w innej firmie. W tej umowie ma tak samo określone wynagrodzenie.Do jakich ubezpieczeń należy zgłosić tego zleceniobiorcę od 1 kwietnia 2016 roku?