Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP
Czy można uznać za wypadek w drodze do pracy zdarzenie, kiedy pracownik (zatrudniony na podstawie umowy o pracę) miał wykonywać pracę dla pracodawcy w ramach dodatkowej umowy zlecenia? Czy zdarzenie, któremu uległ pracownik w drodze do zakładu w celu wykonania umowy zlecenia, można uznać za wypadek w drodze do pracy?
Odpowiedź
Jeżeli zdarzenie, któremu uległ zleceniobiorca było nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną i nastąpiło w drodze do miejsca wykonywania zatrudnienia, należy uznać je za wypadek w drodze do pracy.
Uzasadnienie
Mając na względzie, że poszkodowany odbywał drogę do pracy, w ramach której miał realizować obowiązki wynikające z umowy zlecenia, przedstawioną sytuację należy rozpatrywać z punktu widzenia wypadku w drodze do pracy zleceniobiorcy.
W tej sytuacji zastosowanie będzie miał art. 57b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 748 z późn. zm.), zgodnie z którym za wypadek w drodze do lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.
Jeżeli w trakcie zdarzenia wystąpiły wszystkie z ww. elementów, istnieją przesłanki do uznania go za wypadek w drodze do pracy.
Jednocześnie należy przypomnieć, że myśl art. 8 ust. 1 i 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.) za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, a także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Jeżeli pracownik wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracodawcą, z tytułu tej umowy podlega ubezpieczeniom społecznym na takich samych zasadach, jak w przypadku umowy o pracę, tj. obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu.
Anna Sokołowska, autorka współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2016 r.