Odpowiedź
Praca na wysokości powyżej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi, zgodnie z § 105 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) – dalej r.b.h.p. jest traktowana jako praca na wysokości, a ta z kolei jest uznana za pracę szczególnie niebezpieczną (§ 80 ust. 1 r.b.h.p.).
Zgodnie z § 8b ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. Nr 191, poz. 1596 z późn. zm.) – dalej r.m.w.u.m. drabiny jako stanowiska robocze mogą być wykorzystywane do krótkotrwałej pracy na wysokości w przypadku, spełnienia jednocześnie poniżej podanych warunków:
- praca na drabinie będzie krótkotrwała;
- praca na drabinie nie będzie stwarzała dużego ryzyka upadku z wysokości;
- nie ma możliwości wykonania tej pracy przy użyciu innego urządzenia.
- pracownikowi przemieszczającemu się po drabinie, a w szczególności wnoszącemu po drabinie jakiekolwiek przedmioty, np. narzędzia, do wykonania pracy, zapewniono możliwość stałego trzymania się drabiny.
- zabezpieczono pracownika, przebywającego lub przemieszczającego się po drabinie na wysokości wyższej niż 2 m od poziomu podłoża, w odpowiedni środki ochrony indywidualnej do ochrony przed upadkiem z wysokości.
Krzysztof Zamajtys, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 4 kwietnia 2016 r.