Odpowiedź

Nie ma aktu prawnego stwierdzającego jednoznacznie, że w każdej stolarni pracodawca powinien stosować wentylację mechaniczną. Jej stosowanie zależy od wielu czynników, w tym, m.in. od występujących w pomieszczeniu czynników szkodliwych dla zdrowia, powierzchni pomieszczenia, jego pomieszczenia, wykonywanych prac, częstotliwości wykonywanych prac, skuteczność stosowanych wyciągów ogólnych i miejscowych, możliwości wystąpienia atmosfery wybuchowej. Nie ma natomiast wątpliwości, że wentylacja mechaniczna powinna być stosowana w stolarniach o dużych mocach przerobowych, w których prace wykonywane są każdego dnia w pełnej dniówce roboczej, gdy wentylacja grawitacyjna jest nieskuteczna.

Uzasadnienie

W opracowaniach dotyczących wentylowania pomieszczeń produkcyjnych w przemyśle drzewnym zaleca się stosowanie wentylacji naturalnej (np. okna, otwory dachowe, kanały wentylacyjne) i mechanicznej (ogólnej i miejscowej). Zalecane jest również stosowanie w stolarniach odciągów wiórów.

Pracodawca, w zakresie wyboru rodzaju wentylacji powinien stosować przepisy ogólne, uwzględniając warunki i organizację pracy w stolarni. W szczególności pracodawca powinien stosować się do przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) - dalej r.b.h.p. Przepisy § 32. ust. 1 r.b.h.p. wymagają, aby w pomieszczeniach pracy była zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych. Przepis § 32 ust. 2 r.b.h.p. wymaga, aby w pomieszczeniach pracy, w których wydzielają się substancje szkodliwe dla zdrowia (np. pyły, opary klejów i farb) była zapewniona taka wymiana powietrza, aby nie były przekraczane wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń tych substancji.

Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 26 lutego 2016 r.