Odpowiedź

W magazynie substancji chemicznych teoretycznie może być również przechowywana benzyna. Wpływ na bezpieczeństwo magazynowania benzyny ma przede wszystkim jej ilość. Ilość benzyny wpływa też na obciążenie ogniowe magazynu, a obciążenie ogniowe - na konstrukcje magazynu oraz wyposażenie ppoż. Przy magazynowaniu benzyny występuje ryzyko zagrożenia  wybuchem, a to się wiąże ze spełnieniem wymagań technicznych magazynu. Z tego względu benzynę magazynuje się przeważnie w osobnych magazynach specjalnie przystosowanych lub w zbiornikach na zewnątrz pomieszczeń.

Uzasadnienie

Zgodnie z kartą charakterystyki, benzyna jest produktem zaklasyfikowanym jako niebezpieczny ze względu na zagrożenia fizykochemiczne, dla zdrowia i dla środowiska. Jest to skrajnie łatwopalna ciecz o temperaturze zapłonu 45°C. Pary tworzą mieszaniny wybuchowe z powietrzem. Pary są cięższe od powietrza, gromadzą się przy powierzchni ziemi i w dolnych partiach pomieszczeń.
Gęstość obciążenia ogniowego to energia cieplna, która może powstać przy spaleniu materiałów palnych (składowanych, wytwarzanych, przerabianych lub transportowanych w sposób ciągły) znajdujących się w pomieszczeniu, strefie pożarowej lub składowisku, przypadająca na jednostkę powierzchni tego obiektu, strefy pożarowej lub składowiska. Jednostką miary tej wielkości fizycznej jest MJ/m2. Gęstość obciążenia ogniowego dla obiektów produkcyjnych i magazynowych jest tak istotna, z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej, jak kategoria zagrożenia ludzi w budynkach ZL. Dlatego bardzo istotne jest jej właściwe obliczenie/oszacowanie dla użytkowanego obiektu (magazynu).
Zagrożenie wybuchem to możliwość tworzenia przez palne gazy, pary palnych cieczy, pyły lub włókna palnych ciał stałych, w różnych warunkach, mieszanin z powietrzem, które pod wpływem czynnika inicjującego zapłon wybuchają, czyli ulegają gwałtownemu spalaniu połączonemu ze wzrostem ciśnienia. Pracodawca w celu zapobieżenia wybuchom i zapewnienia ochrony przed skutkami wybuchów powinien stosować, odpowiednie do rodzaju działalności, techniczne lub organizacyjne środki ochronne. Określając środki ochronne, w celu zapewnienia ochrony zdrowia i bezpieczeństwa osób pracujących pracodawca powinien zapewnić, w podanej kolejności - realizację następujących celów:
•    zapobiegać tworzeniu się atmosfery wybuchowej;
•    zapobiegać wystąpieniu zapłonu atmosfery wybuchowej;
•    ograniczać szkodliwy efekt wybuchu.
Zgodnie § 7 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109, poz. 719), przy używaniu lub przechowywaniu materiałów niebezpiecznych pożarowo należy przechowywać ciecze o temperaturze zapłonu poniżej 328,15 K (55°C) wyłącznie w pojemnikach, urządzeniach i instalacjach przystosowanych do tego celu, wykonanych z materiałów co najmniej trudno zapalnych, odprowadzających ładunki elektryczności statycznej, wyposażonych w szczelne zamknięcia i zabezpieczonych przed stłuczeniem.
Materiałów niebezpiecznych pożarowo nie przechowuje się w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy oraz w innych pomieszczeniach ogólnie dostępnych, jak również na tarasach, balkonach i loggiach.
Budynki magazynów, w których przechowuje się benzynę i etylinę, uważa się za pomieszczenia zagrożone wybuchem i z tego powodu muszą one spełniać następujące warunki:
•    muszą być parterowe, bez podpiwniczenia i bez strychów, z lekką konstrukcją dachową, niezwiązaną z konstrukcją reszty budynku,
•    drzwi magazynu powinny być wykonane z materiału niepalnego i muszą się otwierać na zewnątrz,
•    pomieszczenie musi mieć wyjście zapasowe,
•    podłoga powinna być wykonana z materiału ogniotrwałego, nienasiąkliwego, nieiskrzącego i przewodzącego prąd elektryczny,
•    progi powinny być nienasiąkliwe i ogniotrwałe oraz o takiej wysokości, aby w przestrzeni nimi zamkniętej mogła pomieścić się cala ilość składowanej benzyny, w razie wylania się jej z beczek lub naczyń
•    okna magazynu powinny samoczynnie otwierać się za zewnątrz wskutek podmuchu wywołanego ewentualnym wybuchem. Ramy takich okien maluje się na czerwono.
Z pomieszczeń magazynowych wolno wydawać i pobierać benzynę tylko w zamkniętych naczyniach. Do otwierania beczek z benzyną należy używać nieiskrzących kluczy lub specjalnych urządzeń.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 5 kwietnia 2017 r.

  Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów