Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP
Czy rodzina otrzyma odszkodowanie, jeśli zmarły wskutek wypadku przy pracy pracownik był pod wpływem alkoholu?
Odpowiedź
Członkowie rodziny poszkodowanego w śmiertelnym wypadku przy pracy nabywają prawo do jednorazowego odszkodowania bez względu na okoliczności uzasadniające wyłączenie prawa do świadczeń odszkodowawczych z tytułu wypadku przy pracy.
Uzasadnienie
Stosownie do art. 234 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) w razie wypadku przy pracy pracodawca ma obowiązek podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalić w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom w przyszłości.
Dokumentacja powypadkowa uprawnia poszkodowanego pracownika lub członków jego rodziny do ubiegania się o świadczenia odszkodowawcze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, których katalog określa art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 1242 z późn. zm.) – dalej u.u.w. (m.in. zasiłek chorobowy, jednorazowe odszkodowanie, renty itp.).
Zgodnie z art. 21 ust. 1-2 u.u.w., świadczenia te nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Nie przysługują one również ubezpieczonemu, który, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.
Podmiotowy zakres wyłączenia obejmuje jedynie poszkodowanych w wypadku przy pracy. Członkowie ich rodziny nabywają prawo do świadczeń bez względu na okoliczności uzasadniające wyłączenie.
W związku z powyższym uprawnieni członkowie rodziny nabywają prawo do świadczeń odszkodowawczych z tytułu wypadku przy pracy (w tym do jednorazowego odszkodowania), nawet jeżeli poszkodowany w śmiertelnym wypadku przy pracy znajdował się pod wpływem alkoholu, bez względu na stopień przyczynienia się przez niego do spowodowania tego wypadku (por. wyroki Sądu Najwyższego z dnia: 13 lipca 2011 r., I UK 46/11; 8 czerwca 2011 r., I UK 418/10, LEX nr 950428; 6 listopada 2009 r., III UK 43/09, LEX nr 560873 i wiele innych).
Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 18 marca 2016 r.