Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Po audycie BHP zarzucono pracodawcy brak informacji na temat nośności stropu antresoli w hali produkcyjnej.

Czy pracodawca powinien określić i oznakować maksymalne (dopuszczalne) obciążenie stropów na antresoli w hali produkcyjnej i w budynku biurowym?

Czy reguluje to prawo?

Jeśli posiadana dokumentacja nie określa tych informacji, czy pracodawca powinien zwrócić się do odpowiednich firm o uzupełnienie (wyliczenie) tych informacji?

Odpowiedź

Wskazania niezgodność powinna być zawsze podana z podstawą prawną (wtedy łatwiej się do niej odnieść). Może ona dotyczyć miejsc (pomieszczeń) przeznaczonych do składowania materiałów, ponieważ pracodawca powinien zapewnić, aby masa składowanego ładunku, łącznie z masą urządzeń przeznaczonych do jego składowania i transportu, nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia podłóg i stropów, na których odbywa się składowanie. W takim przypadku pracodawca powinien wywiesić czytelne informacje o dopuszczalnym obciążeniu podłóg, stropów i urządzeń przeznaczonych do składowania, w innych pomieszczeniach np. biurowych nie spotkałem się z takim wymogiem, ale jeśli jest taka niezgodność, trzeba się do niej dostosować. Jeśli w dokumentacji budowlanej obiektu brak informacji na temat nośności stropu, powinno się je uzyskać od odpowiednich firm lub osób potrafiących to określić.

Uzasadnienie

Cytowane wymagania pochodzą z § 68 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), który mówi, że materiały i inne przedmioty powinny być magazynowane w pomieszczeniach i miejscach do tego przeznaczonych. Pomieszczenia magazynowe powinny spełniać wymagania bezpieczeństwa, stosownie do rodzaju i właściwości składowanych w nich materiałów. Przy składowaniu materiałów należy:

- określić dla każdego rodzaju składowanego materiału miejsce, sposób i dopuszczalną wysokość składowania,

- zapewnić, aby masa składowanego ładunku nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia urządzeń przeznaczonych do składowania (regałów, podestów itp.),

- zapewnić, aby masa składowanego ładunku, łącznie z masą urządzeń przeznaczonych do jego składowania i transportu, nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia podłóg i stropów, na których odbywa się składowanie,

- wywiesić czytelne informacje o dopuszczalnym obciążeniu podłóg, stropów i urządzeń przeznaczonych do składowania.

Roman Majer, autorka współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 15 września 2015 r.