Czy okres zwolnienia lekarskiego wlicza się do stażu pracy koniecznego do uzyskania stopnia specjalisty bhp?

Pytanie pochodzi z Serwisu BHP

Starszy inspektor był zatrudniony na podstawie umowy o pracę od października do kwietnia 2014 r., następnie stosunek pracy ustał. Kolejna umowa o pracę zostanie zawarta od września 2014 r., jednak w innym już zakładzie pracy. W pierwszym okresie pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy okres zwolnienia wlicza się do stażu pracy koniecznego do uzyskania stopnia specjalisty bhp?

Odpowiedź:

Przepisy prawa pracy nie określają jednolitej definicji stażu pracy. Ogólnie można przyjąć, że staż pracy to łączna długość okresów zatrudnienia, od której w danej sytuacji lub u danego pracodawcy uzależnione jest uzyskanie określonego uprawnienia. Okres między zakończeniem jednej umowy a początkiem drugiej nie będzie się wliczał do stażu pracy, a co za tym idzie do stażu koniecznego do uzyskania stopnia specjalisty bhp, jak również innych uprawnień przewidzianych w przepisach prawa pracy. Okres zwolnienia lekarskiego wlicza się do stażu pracy, jeśli trwa w czasie stosunku pracy. W takim przypadku liczy się również staż w służbie bhp. Aby zaliczyć staż w służbie bhp, w zakładzie pracy powinno być zatrudnionych co najmniej 100 pracowników.

Uzasadnienie:

Zgodnie z § 4 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 109, poz. 704 z późn. zm.) – dalej r.s.b.h.p. specjalistą ds. bhp może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp. Natomiast art. 23711§ 1 zd. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) stanowi, iż pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bhp, pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.

W przypadku pracodawców zatrudniających do 100 pracowników nie tworzy się służby bhp – nie można zatem, wykonując zadania służby bhp u takiego pracodawcy, nabyć stażu pracy w służbie bhp, o którym mowa w r.s.b.h.p. Pamiętać należy bowiem, że w świetle definicji z § 1 ust. 1 r.s.b.h.p. służbę bhp stanowią wyodrębnione komórki organizacyjne jednoosobowe lub wieloosobowe.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono 27 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 9 września 2014 r.