Czy można dopuścić do wytwarzania testowych, pojedynczych sztuk, maszynę obróbczą z zablokowanym wyłącznikiem krańcowym, ze względu na konieczność sprawdzania precyzji wykonania danego detalu?
Detale te, są bardzo drogie i brak bezpośredniej kontroli może spowodować bardzo duże straty. Maszynę obsługuje tylko jeden wykwalifikowany pracownik, który cały czas jest obecny podczas jej pracy.
Przepisy BHP mówią jednoznacznie używanie maszyny bez wymaganego urządzenia ochronnego lub jego nieodpowiednie stosowanie jest niedopuszczalne
Obrabiarka musi zapewnić użytkownikowi możliwe bezpieczną pracę, dlatego też zastosowane w niej zostały wyłączniki krańcowe bezpieczeństwa. Działają one na układ tak samo jak wyłącznik awaryjny, czyli odcinają całkowicie zasilanie od maszyny, powodując natychmiastowe zatrzymanie. Umieszczone one są tak by zapobiec wyjechaniu narzędzia, bądź stołu poza obszar roboczy, co mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia maszyny.
Jeśli nie ma innego bezpiecznego sposobu zapewnienia bezpieczeństwa pracy w tym segmencie stosując np. inne rozwiązania techniczne zgodnie z § 56 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Używanie maszyny bez wymaganego urządzenia ochronnego lub przy jego nieodpowiednim stosowaniu jest niedopuszczalne.

Zagrożenia

Czytając pytanie można odnieść wrażenie, że wykorzystywana maszyna nie jest w pełni przystosowana do wykonywania elementów testowych, ponieważ z założeń konstrukcyjnych zabezpieczających maszynę wynika, że nie mogą one utrudniać wykonywania operacji technologicznej ani ograniczać możliwości śledzenia jej przebiegu oraz nie mogą powodować zagrożeń i dodatkowego obciążenia fizycznego lub psychicznego pracowników.
Roman Majer