Czy wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy wymaga zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Pracy?
Wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy nie wymaga zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Pracy.
Zgodnie z art. 142 Kodeksu pracy – dalej k.p, na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Dla wprowadzenia indywidualnego rozkładu czasu pracy konieczny jest zatem pisemny wniosek pracownika, w którym pracownik powinien zaproponować odpowiadający mu rozkład czasu pracy oraz przyjęcie tego wniosku przez pracodawcę.
Ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy odbywa się w ramach obowiązującego pracownika systemu czasu pracy. Zgodnie z art. 150 § 1 k.p. systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, z zastrzeżeniem § 2 i 3 oraz art. 139 § 3 i 4 k.p.
Przepisy prawa pracy nie nakładają na pracodawcę obowiązku informowania właściwych organów PIP o stosowanym w zakładzie pracy systemie czasu pracy. Ponieważ indywidualny rozkład czasu pracy stanowi w rzeczywistości jedynie uszczegółowienie i niejako spersonalizowanie systemu czasu pracy jakim objęty jest wnioskujący o niego pracownik jego wprowadzenie również nie wymaga zgłoszenia do PIP.
Podobnie, zastosowanie indywidualnych rozkładów czasu pracy dopuszczających różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy, przewidzianych w art. 10 i 11 ustawy z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 125, poz. 1035), nie wymaga zgłoszenia do PIP. W tym jednak przypadku indywidualny rozkład czasu pracy wprowadza się odpowiednio w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi albo na pisemny wniosek pracownika.
Obowiązek informacyjny wobec właściwych organów PIP istnieje jedynie w przypadku stosowania w zakładzie pracy wydłużonych (do 3, 4 lub 12 miesięcy) okresów rozliczeniowych. Zgodnie bowiem z art. 150 § 2 k.p. pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, a także pracodawca, u którego zakładowa organizacja związkowa nie wyraża zgody na ustalenie lub zmianę systemów i rozkładów czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych czasu pracy, może stosować okresy rozliczeniowe czasu pracy określone w art. 129 § 2 i w art. 135 § 2 i 3 k.p. - po uprzednim zawiadomieniu właściwego inspektora pracy.