Ekspert Serwisu BHP odpowiada na pytanie Użytkownika programu:
Czy dokumentacja poziomu bezpieczeństwa maszyn powinna być zaopiniowana przez rzeczoznawcę ds. BHP?
Odpowiedź
Rzeczoznawca ds. bhp nie opiniuje dokumentacji poziomu bezpieczeństwa maszyn, ponieważ nie posiada uprawnień w zakresie bezpieczeństwa maszyn.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis BHP Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |
Uzasadnienie
Rzeczoznawca ds. bhp powoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie rzeczoznawców do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 247, poz. 1835 z późn. zm.) – dalej r.r.b.p. Według § 2 r.r.b.p. rzeczoznawca to osoba, której Główny Inspektor Pracy nadał uprawnienia do opiniowania projektów nowo budowanych lub przebudowywanych obiektów budowlanych albo ich części, w których przewiduje się pomieszczenia pracy pod względem zgodności z przepisami bhp oraz wymaganiami ergonomii.
Zgodnie z § 14 ust. 1-2 r.r.b.p. rzeczoznawca opiniuje projekty, biorąc pod uwagę specyfikę, charakter i przeznaczenie obiektu budowlanego lub jego części, a zwłaszcza warunki wynikające z części technologicznej projektu. Opiniowanie polega szczególnie na sprawdzeniu przez rzeczoznawcę zgodności przyjętych rozwiązań z przepisami bhp, wymaganiami ergonomii oraz z Polskimi Normami, a także na sprawdzeniu, czy przyjęte rozwiązania likwidują bądź ograniczają zagrożenia, jakie może spowodować projektowany proces technologiczny, a także projekty architektoniczno-budowlane, technologiczne i inne, których rozwiązania mają wpływ na stan bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przepisy dotyczące bezpiecznego użytkowania maszyn zawarte są w następujących aktach prawnych:
- rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) - dalej r.b.h.p.;
- rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. Nr 191, poz. 1596 z późn. zm.);
- rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. Nr 199, poz. 1228 z późn. zm.).
Zgodnie z r.r.b.p. rzeczoznawca opiniuje projekty budowlane. Jeśli w projekcie budowlanym znajdzie się zastosowanie ruchomych podestów (co jest mało prawdopodobne), opinia rzeczoznawcy (cel zastosowania, poprawność, rodzaj podestu, zasilanie) obejmowałaby również i to zagadnienie. Przepisy § 109 r.b.h.p. oraz rozdziałów 7 i 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 401) nie wymagają opinii rzeczoznawcy ds. bhp w zakresie sprawności ruchomych podestów podczas użytkowania. W przypadku innych podestów obsługowych poza budownictwem rzeczoznawca również nie opiniuje ich stanu technicznego.
Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 31 maja 2016 r.