Chodzi o przygotowaną przez rząd ustawę o Centralnej Informacji Emerytalnej (druk sejmowy nr 3145). W czwartek, 17 sierpnia br., Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy (druk sejmowy nr 3568). W ocenie Senatu, w sytuacji kiedy można sprawdzać stan swoich środków emerytalnych bez większego problemu, bowiem dotychczasowe narzędzia na to pozwalają, nowy scentralizowany system informacji emerytalnej nie jest potrzebny i będzie stanowił dodatkowe obciążenie budżetu państwa. Opinii tej nie podzieliła sejmowa większość. Za odrzuceniem uchwały izby wyższej Parlamentu zagłosowało 233 posłów, a 217 posłów było przeciw. Nikt się nie wstrzymał od głosu.
Czytaj również: Po co rządowi Centralna Informacja Emerytalna? Bo obywatelom się nie przyda>>
Co zawiera ustawa
Zgodnie z rządową propozycją, za pośrednictwem Centralnej Informacji Emerytalnej użytkownicy będą mieli dostęp m.in. do informacji poglądowej o stanie oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń. W jednym miejscu mają być prezentowane informacje o stanie kont w filarze publicznym, czyli przede wszystkim w systemach prowadzonych przez ZUS i KRUS, prywatnym filarze pracowniczym, czyli w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE), a także w prywatnym filarze indywidualnym: IKE, IKZE i OFE. Informacje z CIE będzie można uzyskać za pośrednictwem domeny gov.pl albo poprzez aplikację mobilną.
Za gromadzenie, porządkowanie i organizowanie informacji emerytalnych i usług elektronicznych w ramach CIE odpowiedzialny będzie Polski Fundusz Rozwoju. Na PFR będą spoczywały obowiązki zapewnienia ochrony przed nieuprawnionym dostępem do danych zgromadzonych w CIE, integralności tych danych oraz zapewnienia podmiotom obowiązanym dostępu do systemu. PFR umożliwi także integrację CIE i systemów teleinformatycznych ZUS i KRUS oraz podmiotów obowiązanych.
Czytaj w LEX: Ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób mających ustalone prawo do emerytury lub renty >
Co ważne, założenie profilu CIE i korzystanie z usług elektronicznych świadczonych za pomocą systemu CIE jest dobrowolne i nieodpłatne (projektowany art. 5 ust. 1). Jak wynika z Oceny Skutków Regulacji (OSR) dołączonej do projektu ustawy, całkowity koszt budowy systemu CIE wyniesie 39,5 mln zł i będzie w całości finansowany z budżetu państwa.
Ustawa ma co do zasady wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Czytaj w LEX: Zmniejszanie i zawieszanie emerytur i rent z FUS w związku z osiąganiem przychodu w państwach członkowskich UE >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.