Jak podała we wtorek Cyfryzacja KPRM, Rada Ministrów przyjęła projekt o Centralnej Informacji Emerytalnej. - System wychodzi naprzeciw zmianom na rynku inwestycji emerytalnych. Polacy coraz częściej odkładają pieniądze np. w PPK, IKE lub wykorzystując instrumenty finansowe. Aby zapewnić rzetelną informację na temat przyszłych świadczeń, w aplikacji dostępne będą kalkulatory do wyliczania wysokości przyszłej emerytury. Za przygotowanie aplikacji będzie odpowiadał Polski Fundusz Rozwoju – czytamy na stronie internetowej Cyfryzacji KPRM.

Czytaj w LEX: Pracownicze Plany Kapitałowe - porównanie PPK a PPE >

Z kolei na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w komunikacie podano, że rząd chce utworzyć Centralną Informację Emerytalną. - Będzie to system, dzięki któremu każdy obywatel będzie miał pełną i łatwo dostępną wiedzę na temat swoich oszczędności emerytalnych, bez względu na ich źródło. Nowy system zapewni w jednym miejscu dostęp do informacji o wszystkich posiadanych produktach emerytalnych: ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK oraz OFE. Rozwiązanie wpłynie na zwiększenie zainteresowania oszczędzaniem oraz ułatwi planowanie swojej przyszłości. Do Centralnej Informacji Emerytalnej trafią tylko dane osób chętnych – czytamy w komunikacie.

Czytaj w LEX: Indywidualne konta emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego >

Czytaj również: Po co rządowi Centralna Informacja Emerytalna? Bo obywatelom się nie przyda>

Najważniejsze rozwiązania

  • Powstanie Centralna Informacja Emerytalna (CIE), która zbierać będzie kompleksową informację o świadczeniach emerytalnych, bez względu na ich źródło.
  • W systemie będą gromadzone informacje o posiadanych produktach ze wszystkich filarów zabezpieczenia emerytalnego (publiczny, firmowy i indywidualny): ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK, OFE oraz o ich stanie.
  • Rozwiązanie umożliwi również symulację wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych. Ułatwi to decyzję o oszczędzaniu na swoją przyszłość.
  • Dzięki CIE, możliwa będzie aktualizacja danych osobowych przy pomocy rejestrów publicznych. Obecnie, np. po zmianie adresu zamieszkania czy numeru dowodu osobistego, obywatele chcący zachować aktualne dane i otrzymywać z instytucji emerytalnych bieżące informacje, muszą udać się do każdej z nich osobno, by zgłosić nowe dane.
  • CIE będzie dostępna poprzez stronę internetową mObywatel.gov.pl oraz w aplikacji mobilnej.
  • Skorzystanie z usług CIE będzie dobrowolne.

 

Jak podali autorzy projektu (nr UD 345) w uzasadnieniu do niego, całkowity koszt budowy systemu tylko po stronie PFR Portal PPK ma wynieść 35 mln złotych.

Nowe przepisy, co do zasady, mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czytaj w LEX: E-Urząd Skarbowy - podstawowe narzędzie do kontaktu z organami KAS >